Kukucsa kérdése:

Egy autó 3m/s sebességgel mozog. Mozgás közben menetiránnyal ellentétesen egy 30 kg-os testet kidobnak belőle 6 m/s sebességgel. Mekkora sebességgel mozog tovább a 120 kg-os autó?

Fizika házi a lendületről, de nem igazán megy. Ha valaki segítene annak örülnék :):):)

2018. márc. 22. 19:06
 1/10 anonim ***** válasza:

lendületmegmaradásból számolhatsz

kezdetben 3 x 150 kgm/s.


kidobás után=30 x 6 + 120 *u.


Ebbol kifejezed u-t: u=(3*150-30*6)/120=.... ok?

2018. márc. 22. 21:38
 2/10 anonim ***** válasza:

Az elv jó, de oda kell figyelni az előjelekre.


I1 = (120+30)*3

I2 = -30*60 + 120 * v


I1=I2


150*3 = -30*60 + 120 * v

150*3 + 30*60 = 120* v


Tehát ha hátrafelé kidobunk egy testet egy mozgó járműből, akkor a jármű ettől gyorsabb lesz!!!


Ezen az elven működnek a rakéták. Hátrafelé kiáramlik belőle az elégetett üzemagyag, ettől előre felé mozdul el.

2018. márc. 23. 09:50
 3/10 anonim ***** válasza:
Bocs az elírásért, ahol 60-at írtam az csak 6m/s
2018. márc. 23. 09:51
 4/10 anonim ***** válasza:
#2 és #3 amit írsz ellentmond a #1 válaszommal?
2018. márc. 23. 23:55
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszát! :):)
2018. márc. 24. 08:12
 6/10 anonim ***** válasza:

"#2 és #3 amit írsz ellentmond a #1 válaszommal?"


Igen, mert te kivontad és hozzá kell adni.

2018. márc. 24. 12:12
 7/10 anonim ***** válasza:

#6 Ezen az oldalon az a baj, hogy nem lehet ábrát készíteni. (Legfeljebb feltöltéssel, de az idő...).


Az ilyen feladatot mindig ábrával kéne mellékelni. Az ábrába pedig be kell rajzolni az utólagos sebességeket is.


Az impulzustételt pedig az ábrára tudod felírni. Te minden sebességet azonos irányba vettél fel. A negatív előjeled abból adódik, hogy a felvett sebességirányod a fizikai valósággal épp ellentétes.


Az én számításomban a sebességek a fizikai valóságnak megfelelően vannak felvéve, ezért pozitív minden.

2018. márc. 24. 12:51
 8/10 anonim ***** válasza:
Tehát hogy értsd, az én képletem gyakorlatilag azt a többletet adja meg, amennyivel megnövekszik a sebesség. Tehát ahhoz még nyílván hozzákell adni a 3m/s-ot.
2018. márc. 24. 12:59
 9/10 anonim ***** válasza:

Az autó 3m/s-al mozog.

Ha menetiránnyal ellentétesen kidobunk 6m/s-al egy testet, akkor a legegyszerűbb úgy számolni, hogy:


Az autó sebessége: +3m/s

A kidobott test sebessége -6m/s.

Az autó új sebessége +v > +3m/s


Elhiszem, hogy lehet számolni +6-al, de a kérdező nem fogja megérteni, hogy utána még miket kell kavarni, hogy kijöjjön a jó eredmény.



Ha egy egyenes mentén vannak a sebességek, akkor '+' és '-' előjellel jelezzük az irányukat.

Ha nincsenek egy egyenesen, akkor meg úgyis vektorokként kell összegezni őket.

2018. márc. 24. 16:21
 10/10 anonim ***** válasza:
120 kg-os autó :D Milyen autó az, a Forma 1-es autók is 500 kg felett vannak, még a Trabant is :D
2018. márc. 28. 15:12