Fizika házi feladat, hogyan oldjam meg?


Három darab feladat lenne, azt kérném tőletek, hogy a megoldó képletet írjátok le egy kis magyarazáttal. 3 feladatról lenne szó a 7-ből, a többit már megoldottam...Köszi mindenkinek a választ!


1.Az 1000 kg tömegű gépjármű a motor erejének segítségével mozog, amely az idő múlásával a következő képlet szerint növekszik: F=A.t. Milyen lesz az A értéke, hogy a gépjármű 0-ról 100 km/h gyorsuljon 10 másodperc alatt?


2.Folytonos F erő hat a test súlyára G. Milyen idő alatt növekszik a test sebessége n-nagyságúra az eredeti v0 sebességhez képest, amellyel a test akkor rendelkezett, mikor az erő elkezdett rá hatni?


3.A teherautó melynek tömege 10000kg egyenletes vonalban 54km/h konstans sebességgel halad. Milyen munkát végez az autó motorja 5 perc alatt, ha a rá ható erő 10% a teherautó összsúlyát tekintve.


2018. márc. 31. 19:14
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
miben akadsz el?
2018. márc. 31. 20:22
 2/16 A kérdező kommentje:
Egyszerűen nem tudok rájönni a megoldó képletére
2018. márc. 31. 21:01
 3/16 anonim ***** válasza:

Szia!


Lehet félre értettem a feladatot, akkor bocsánat!


Ha F(t)=A*t (amiben nem vagyok biztos! :-)) akkor azt kell tudni, hogy a gépkocsi motorja nem egyenletesen adja le az erőt. Azonban tudjuk, hogy minden időpillanatban érvényes az F=m*a, ezért:


m*a(t)=A*t (mert m=1000kg)

a(t)=A*t/1000


A sebesség idő függvényét úgy kapjuk, hogy a(t)-t Integráljuk t szerint.

v(t)=A/1000 * int(t dt)

v(t)=A/1000 * t^2/2

v(t)=A*t^2/2000


A feladat elárulja, hogy t=10 sec és ekkor v=100km/h (27,7777... m/s)


Ezért írhatjuk:

27.77=A*100/2000

A=555.555


De ebben így kora reggel nem vagyok biztos! :-)

2018. ápr. 1. 08:57
 4/16 anonim ***** válasza:

Szia!


"3.A teherautó melynek tömege 10000kg egyenletes vonalban 54km/h konstans sebességgel halad. Milyen munkát végez az autó motorja 5 perc alatt, ha a rá ható erő 10% a teherautó összsúlyát tekintve."


t=5perc=300s

v=54 km/h=15m/s

m=10 000kg

Fg=m*g=100 000N

F=0.1*Fg = 10 000N Ez az erő szükséges az összes ellenállás leküzdéséhez.


A kérdésre a W=F*s képlet ad választ. Az s=v*t, így:


W=10 000N*15m/s *300s

W=45 000 000J

Bónusz:

A motor teljesítménye ekkor átlagosan:

P=150 000W

Vagy 203,9LE

2018. ápr. 1. 13:51
 5/16 anonim ***** válasza:
A második feladat nem teljesen világos. Teljesen általános esetekre kell megoldani? Akkor rajzolni is kell, mert az F erő mindhárom komponensével, plusz a súllyal kell számolni. (Már ha a feladat az, hogy az m*g -n kívül hat egy általános irányú és nagyságú erő is)
2018. ápr. 1. 13:54
 6/16 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a kidolgozást a 3.ikra a kidolgozás szerinti válasz 44,15 MJ a másodikra pedig ez [link]
2018. ápr. 1. 14:20
 7/16 anonim ***** válasza:

Az 1. és 3. feladat megoldását helyesen vezették le. Az 1.-hez annyi, hogy ki van hagyva az integrálási konstans. Bár nem játszik, mert t=0-ban v=0, így zérus lesz.

Másik lehetőség, hogy határozott integrált veszel 0 tól t-ig.(integrálegyenlet módszer).


A 3. feladatban meg g=9.81m/s-ot kell helyettesíteni, ugy jön ki a kérdező eredménye.


A 2. feladat meg tényleg nem egyértelmű.

Szerintem a példa eredetileg nem magyar nyelven van megadva, és fordítási hiba van benne!

2018. ápr. 1. 14:48
 8/16 anonim ***** válasza:

Az integrálási konstanst elfelejtettem bele írni. A másikban meg éltem a költői szabadsággal, könnyebb volt tízzel számolni mindenhol. :-)


A kép linkre nekem az Avira jelez, vírusos az oldal?

2018. ápr. 1. 15:05
 9/16 A kérdező kommentje:
Egyszerűen képfeltöltésre felraktam az eredményeről egy képernyőmentést, nem tartalmaz vírust!
2018. ápr. 1. 16:19
 10/16 anonim ***** válasza:
Nekem nem jön ki sehogy sem. Szerintem nem jól értelmezem a feladatot.
2018. ápr. 1. 17:14
1 2