Jó matekosok segítség kéne a háziba?


Kaptunk 4 oldal házi feladatot,de egy-kettőt nem értek leírom őket, ha csak egyre tudtok válaszolni kérlek azt se tartsátok magatokban.:)

1. Egy szabályos háromszöget megforgatunk az egyik szimmetriatengelye körül. Mekkora a kapott test térfogata és felszíne, ha a háromszög kerülete 27 cm?


2. Egy négyzet egyik oldala illeszkedik az x+2y=5 egyenletű egyenesre. A négyzet egyik csúcsa az A(4;3)pont.

a) Írja fel az A csúcsra illeszkedő oldalegyenesek egyenletét

b) Mekkora a négyzet területe?


3. Egy építőjáték 1 cm élű kiskockákból áll. Az össze kocka felhasználásával olyan négyzetes oszlopot készítettünk, amely felszínének és térfogatának mérőszáma egyenlő. Az építmény összes élének együttes hossza 80 cm.

a) hány db kiskockát tartalmaz a játék, ha a számuk 5-tel osztható?

b) hány különböző téglatestet lehet készíteni az összes kiskocka felhasználásával? (az egymással egybevágó hasábokat nem tekintjük különbözőnek)


2018. márc. 2. 15:05
 1/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

1) Szabályos háromszög minden oldala egyenlő hosszúságú, tehát ha K = 27cm, akkor a = 9cm.

Gondolatban állítsd fel a háromszöget és úgy forgasd meg a szimmetriatengelye kerül (ami legyen az "alsó" oldalhoz tartozó magasság). Egy egyenes kúpot fogsz kapni.


V = 1/3 * PI * r^2 * h

Vigyázz, mert itt az "r" nem a háromszög oldala, hanem annak a fele. A "h" pedig a magasság, amihez csak egy Pithagorasz-tétel kell.


A = r^2 * PI + r * PI * √(r^2 + h^2)

2018. márc. 2. 15:42
 2/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

2) x + 2y = 5 --> y = - 0,5x + 2,5

Tehát az egyenes meredeksége -0,5 és 2,5-nél metszi az y tengelyt.


Egy erre merőleges egyenes kell, ami átmegy az A(4;3) ponton.

Meredeksége +2 lesz (ellentétes előjel és reciprok)

y = 2x + b

Mivel tudjuk az egyik pontját, helyettesítsünk be:

3 = 2*4 + b --> 3 = 8 + b --> b = -5

vagyis:

y = 2x - 5


Az A pontból kiinduló másik oldal párhuzamos az eredeti egyenlettel, vagyis szintén -0,5 a meredeksége:

y = -0,5x + b

Ismét behelyettesítve:

3 = -0,5 * 4 + b --> 3 = -2 + b --> b = 5

y = -0,5x + 5


Ezután számold ki, hogy az első és a második egyenes hol metszi egymást, majd hogy a metszéspont milyen távolságra van az A ponttól. Ez lesz a négyzet oldalhossza.


Lehet, hogy egyszerűbben is lehet.. régen csináltam ilyet. :D

2018. márc. 2. 15:53
 3/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

3)

V = a*a*b

A = 2*a*a + 4*a*b


Mivel V = A:

a*a*b = 2*a*a + 4*a*b

Valamint:

80cm = 8*a + 4*b


Lehetséges megoldások:

a = 0, b = 20

a = 5, b = 10

a = 8, b = 4


a = 0 nyilván nem lehet


Mivel az a) pont azt mondja, hogy a kockák száma osztható 5-tel, ezért:

a = 5, b = 10


Szerintem innen már ki tudod számolni a többit.

2018. márc. 2. 15:57
 4/4 anonim ***** válasza:

A 2.) feladatot itt is megnézheted:

[link]

(Teljesen jó a kettes válasz)

2018. márc. 2. 17:00