Hány m3 standardállapotú szén-monoxid- és hidrogéngáz szükséges 250 kg metanol előállításához, ha az ipari eljárás során az átalakulás 95%-os?

Kémiából ezt kaptuk házi feladatnak, de nem nagyon tudom, hogy kéne kiszámolnom.

2018. febr. 16. 19:42
 1/5 Silber ***** válasza:
206,01 m^3, illetve 103,01 m^3.
2018. febr. 16. 20:12
 2/5 anonim ***** válasza:

Először is, nézzük meg azt, hogy mennyi metanol kell. A kerekített moltömege 32 kg/kmol, ezzel elosztod a tömeget, megkapjuk, hogy 7.8125 kmol-t kellENE gyártani, ha 100% lenne a konverzió. De mivel nem az, egy kicsit többet kell: 7.8125*100/95=8.2237 kmol-t.

Nézzük az egyenletet: CO+2 H2= MeOH. Sztöchiometria szerint tehát 8.2237 kmol CO és 2*8.2237=16.4474 kmol H2 fog kelleni. Gáztörvénnyel (p*V=n*R*T) számoljuk át őket köbméterre. Standard állapotban p=101325 Pa és T= 298.15 K, R=8.314 J/mol*K. Behelyettesítés után (kmol->mol átváltás!) kapjuk, hogy kell 201.1849 m3 CO és 402.3699 m3 H2.

2018. febr. 16. 20:14
 3/5 Silber ***** válasza:

1.: Elrontottam, a hidrogénnek nem 0,5 hanem 2-szeres a szorzója. Így 206,01 illetve 412,02 m^3 a szükséges mennyiségek.

2.: 250 kg metanol anyagmennyisége kereken 8 kmol.

2018. febr. 16. 20:17
 4/5 anonim ***** válasza:
Silber, megkérdezhetem hogy milyen moltömeggel számolsz? Kiszámoltam kerekítettel és két tizedesjegy pontosságúval is, és nekem nem jön ki a kereken 8 kmol.
2018. febr. 16. 20:31
 5/5 Silber ***** válasza:

Elnézést. Szorzásnak vettem egy osztást.

Lehet 8 hubertusnál meg kéne állnom :)

2018. febr. 16. 20:39