Egyenlet megoldás a valós számok halmazás?


9^x+1 -7*9^x=54


Elején 9 az x+1-en van...


Valaki le tudná vezetni részletesen?

Köszi!



2018. jan. 24. 13:11
 1/4 anonim ***** válasza:
89%
9^(x+1) annyi mint 9^x*9. Ennyiből már szerintem le tudod vezetni.
2018. jan. 24. 13:17
 2/4 anonim ***** válasza:
45%

Új ismeretlent vezetünk be: 9^x=y


9^x+1=9*9^x, tehát:


9y-7y= 54

2y= 54 /:2

y=27


Mivel y=9^x, ezért


9^x=27


Ezután logaritmust felhasználva keressük meg a végeredményt.


log(9^x) = log27


Mivel log(b^x) = x*log(b), ezért:


x*log9 = log27


Innentől meg már csak sima egyenletmegoldás.


x=log27/log9.


Így megkapod, hogy az x = 1,5.

2018. jan. 24. 13:24
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Így most már nagyjából érthető.
2018. jan. 24. 14:50
 4/4 anonim ***** válasza:
Ki az a kretén, aki lepontozta a válaszom? Csak kíváncsiságból (2-es voltam)
2018. jan. 24. 17:30