9^x+1 -7*9^x=54
Elején 9 az x+1-en van...
Valaki le tudná vezetni részletesen?
Köszi!
2018. jan. 24. 13:11
1/4 anonim válasza:
9^(x+1) annyi mint 9^x*9. Ennyiből már szerintem le tudod vezetni.
2/4 anonim válasza:
Új ismeretlent vezetünk be: 9^x=y
9^x+1=9*9^x, tehát:
9y-7y= 54
2y= 54 /:2
y=27
Mivel y=9^x, ezért
9^x=27
Ezután logaritmust felhasználva keressük meg a végeredményt.
log(9^x) = log27
Mivel log(b^x) = x*log(b), ezért:
x*log9 = log27
Innentől meg már csak sima egyenletmegoldás.
x=log27/log9.
Így megkapod, hogy az x = 1,5.
3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Így most már nagyjából érthető.
2018. jan. 24. 14:50
4/4 anonim válasza:
Ki az a kretén, aki lepontozta a válaszom? Csak kíváncsiságból (2-es voltam)