Hogyan jön ki az alábbi egyenlet megoldása?


(x/74,56) + ((0,045–x)/119,01) = (4,9*10^–4)

Megoldása:

x=0,0223


Leírná valaki a megoldás menetét?



2017. okt. 6. 18:57
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez egy sima elsőfokú egyenlet.

Az egyetlen kérdés, hogy mennyire pontosan kell az eredmény


A zárójelet felbontom, a jobb oldalt átírom normális tizedes törtbe

x/74,56 + 0,045/119,01 - x/119,01 = 0,00049


Felszorzom 74,56*119,01-el, hogy eltűnjön minden tört.


119,01*x + 0,045*74,56 - 74,56x = 0,00049*74,56*119,01


x-eket összevonva, szorzásokat elvégezve:


44,45x + 3,3552 = 4,347959

44,45x = 0,992759

x = 0,992759/44,45 = 0,022334

ez így elég pontos.


Ha kevésbé pontos is elég, akkor eleve el lehet végezni az osztásokat kerekítve.

Pl x/74,56 = 0,0134x

2017. okt. 6. 19:21
 2/2 A kérdező kommentje:

Úristen, tényleg. Nagyon szépen köszönöm!


Annyira régen foglalkoztam már elsőfokúval, hogy teljesen leblokkoltam, és itt ültem rajta egy ideje. (bezzeg a másodfokúakkal foglalkozok, és az megy is, de ez most hirtelen nem ment sehova sem)


Köszönöm még egyszer a segítséget!

2017. okt. 6. 19:27