MI az alábbi differenciálegyenlet megoldása?


y^2(x)*y''(x)=p

p=paraméter



2017. jún. 16. 07:07
 1/7 anonim ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás a következő: Használjuk a w(y)=y'(x) helyettesítést, ekkor nyílvánvalóan y"(x)=[dw/dy]*w(y) adódik.

Ezt visszaírva az eredeti egyenletbe az wdw=p*dy/y^2 szeparábilis egyenletre jutunk, amelynek a megoldása:

w(y)=pluszminusz gyök[C-2p/y], ahol C konstans. Így viszont tudjuk hogy y'(x)=pluszminusz gyök[C-2p/y]. Az integrálás elvégezhető, logaritmusok lesznek benne, viszont y-ra transzcendens az egyenlet. De végülis ezzel a módszerrel adott egy y(x)=F(y) implicit alakú megoldás.

Esetleg lehet még próbálkozni Laplace-transzformációval.

Érthető?

2017. jún. 16. 17:52
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Laplace-transzformációval nem lehet, mivel nem teljesül a 0-ban vett kezdeti feltétel, mivel nem ismerjük.
2017. jún. 17. 12:34
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

#2: Miért ne lehetne Laplace-transzformációval? Felveszel egy kezdeti feltételt paraméteresen: y(x=0)=y_0. És ezzel számolsz tovább...


Az persze nemlineáris egyenleteknél nincs garantálva, hogy az L-trafóval kapott megoldás minden "részét" kiadja az általános megoldásnak. De ez messze vezet...

2017. jún. 17. 13:16
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Azon filozófikus gondolkodásból kiindulva, hogy ez a diffegyenlet megoldása írja le két elektromos töltés út-idő függvényét úgy hogy a vonatkoztatási középpont az egyik töltéspont(sőt, tömegpontok gravitációs mezőjét is), így valami valós függvény biztosan létezik, de szakirodalomban nem találtam még meg.
2017. jún. 19. 16:18
 5/7 anonim ***** válasza:

Valóban, ez az egyenlet írja le azt a mozgást. Jó példája annak, hogy ha egy picit több mindent veszünk figyelembe, jelentősen túlbonyolodik a megoldás.


Ha pl. egy végtelen vonaltöltést vennénk, és annak az erőterében vizsgálnánk egy q töltésnek a mozgását, akkor a négyzet kiesne a diffegyenletből, ám a megoldás még így is implicit lenne.


Ha viszont egy végtelen síkot tekintenénk, akkor már az y-tól függő szorzó teljesen kiesik, azaz y"=p marad, amiből pedig a jól ismert négyzetes úttörvény adódik.


Ezen utóbbi esethez képest a végtelen vonaltöltés és a ponttöltés esetében a diffegyenlet megoldása gyakorlatilag a térerősség jelentős bonyolultsága miatt válík nehézkessé.

Nem csoda, hogy nincs a szakirodalomban.


Numerikus módszerrel lehet az ilyeneket megoldani. Esetleg érdemes lehet még felrajzolni a trajektóriákat. Cauchy-átírással ugyanis az {x'=y; y'=p/x^2} kétismeretlenes nemlineáris differenciálegyenlet-rendszer kapható.

2017. jún. 19. 18:12
 6/7 A kérdező kommentje:
Akkor ezt az út-idő függvényt még senki sem írta le?
2017. jún. 19. 21:07
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy leírták -e már, én ezzel a témakörrel nem foglalkoztam, bizonyára utána kéne járni. A föntiekben leírt módszeremmel mindenesetre az általános megoldás implicit alakja előállítható, levezethető. Az így kapott implicit megoldásból a numerikus értékek gyökkereső eljárások segítségével kinyerhetők. (pl. matlabban leprogramaozod, vagy c++ ban amiben akarod...)

Másik lehetőség, hogy magára a diffegyenletre használsz valamilyen numerikus sémát.


Talán egy TDK munka keretében pl. lehetne elemezni a felvetődő kérdést ponttöltés, vonaltöltés, és síklemez esetére, valamint hogy hogyan változik a megoldás a térbeli kiterjedés változtatásával. Analitikus és numerikus módszerek összehasonlítása, elemzése. Az egyes esetek határátmenetként miképp származtathatók (dimenziócsökkentéssel) a másikakból.

2017. jún. 19. 21:48