Egy számtani sorozat 5., 10., és 15. elemének összege 82,5. Ezenkívül tudjuk, hogy
30 a1 + a3 + a5 = . Írd fel az első három elemét és számold ki az első 10 elem összegét!
Köszi előre a választ
2018. jan. 8. 20:31
1/4 anonim válasza:
Az ilyen felaldatoknál célszerű minden tagot átírni a1 és d segítségével:
(a1+4d) + (a1+9d) + (a1+14d) = 82,5
a1 + (a1+2d) + (a1+4d) = 30
Összevonjuk a tagokat:
3a1 + 27d = 82,5
3a1 + 6d = 30
Ezzel kaptunk egy lineáris egyenletrendszert, amit már régebben megtanultunk megoldani. Innen menni fog a befejezés?
2/4 A kérdező kommentje:
Jobb lenne ha teljesen le lenne vezetve:)
2018. jan. 8. 20:40
3/4 A kérdező kommentje:
Mert eddig én is eljutottam
2018. jan. 8. 20:41
4/4 anonim válasza:
Kivonod egymásból a két egyenletet:
21d = 52,5, erre d=2,5 adódik, ennyi lesz a sorozat különbsége.
Innen már megpróbálod befejezni?