Ezt a számtani sorozatos feladatot hogy kell megoldani? Vagyis nem vagyok benne biztos h jól csináltam


Egy számtani sorozat 5., 10., és 15. elemének összege 82,5. Ezenkívül tudjuk, hogy

30 a1 + a3 + a5 = . Írd fel az első három elemét és számold ki az első 10 elem összegét!



Köszi előre a választ



2018. jan. 8. 20:31
 1/4 anonim ***** válasza:

Az ilyen felaldatoknál célszerű minden tagot átírni a1 és d segítségével:


(a1+4d) + (a1+9d) + (a1+14d) = 82,5

a1 + (a1+2d) + (a1+4d) = 30


Összevonjuk a tagokat:


3a1 + 27d = 82,5

3a1 + 6d = 30


Ezzel kaptunk egy lineáris egyenletrendszert, amit már régebben megtanultunk megoldani. Innen menni fog a befejezés?

2018. jan. 8. 20:36
 2/4 A kérdező kommentje:
Jobb lenne ha teljesen le lenne vezetve:)
2018. jan. 8. 20:40
 3/4 A kérdező kommentje:
Mert eddig én is eljutottam
2018. jan. 8. 20:41
 4/4 anonim ***** válasza:

Kivonod egymásból a két egyenletet:


21d = 52,5, erre d=2,5 adódik, ennyi lesz a sorozat különbsége.

Innen már megpróbálod befejezni?

2018. jan. 9. 00:36