Adikov kérdése:

Valaki meg tudná csinálni ezt a két matek feladatot?


1, X pozitív valós szám,

Határozza meg az x értékét úgy hogy 27 és az X számtani közepe 6-tal nagyobb mint a mértani közepük.


Döntse el igaz vagy hamis az alábbi állítás. Ha x > 27 akkor a 27nek és az x-nek a mértani közepe kisebb a két szám számtani közepénél.

Fogalmazza meg az előbbi állítás megfordítását, és határozza meg a fordított logikai értéket( igaz vagy hamis) Válaszát indokolja.


2,Egy számtani sorozat első tagja 4 differenciája 5

egy mértani sorozat első tagja3 hányadosa 2.

az 1000nél kisebb pozitív egészek közül véletlenszerűen kiválasztunk egyet, mekkora a valószínűsége hogy olyan számot húzúnk amely tagja valamelyik sorozatnak?

Válaszát P/q alakban adja meg úgy hogy P és q pozitív egészek és relatív prímek legyenek.


Három teljes gráf pontjainak száma egy növekvő számani sorozat 3 egymást követő tagja. igazolja hogy a házom gráf éleinek száma ekkor nem lehet egy számtani sorozat három egymást követő tagja.



2016. nov. 26. 12:31
 1/5 anonim ***** válasza:

1:

(27+x)/2 = gyök(27*x)+6

megoldva: x1=3, x2=75


ha x>27:

a számtani és mértani átlagra ez a feltétel mindig teljesül a nem egyenlő b esetén: mértaniátlag(a,b) < számtaniátlag(a,b)

Így az állítás igaz.


Logikailag a megfordítása a tagadása lenne: ha x>27 akkor a 27nek és az x-nek a mértani közepe NEM kisebb a két szám számtani közepénél.

Ennek logikai értéke nyilván hamis, hiszen az eredeti állítás igaz.

2016. nov. 26. 13:47
 2/5 anonim ***** válasza:

2:

valószínűség: jó esetek száma osztva az összes esetek számával

összes eset: 999 (0-nál nagyobb, 1000-nél kisebb egész számok)

jó eset:

1. számtani sorozat: 4,9,14,... azaz minden tízesben kettő darab van (a 4 és 9 végű számok), így 1000-ig 1000/10*2 = 200 darab van

2. mértani sorozat: 3, 6, 12, 24, 48, 96, 192, 384, 768

A metszetükben a 4-re és 9-re végződőeket kell vizsgálni a mértani sorozatból, kettő ilyen van: 24 és 384.

Így a jó esetek száma: 200+9-2 = 207

Tehát a valószínűség: 207/999, egyszerűsítés után: 23/111

2016. nov. 26. 14:09
 3/5 anonim ***** válasza:

3. Legyen a 3 csúcsszám n>=0-ra és d>0-ra n; n+d; n+2d, ekkor a gráfok élszámai n*(n-1)/2 ; (n+d)*(n+d-1)/2; (n+2d)*(n+2d-1)/2. Azt kell belátni, hogy ezek nem lehetnek egy számtani sorozat egymást követő tagjai, vagyis a középső nem a másik kettő számtani közepe:


(n+d)*(n+d-1)/2 = (n*(n-1)/2 + (n+2d)*(n+2d-1)/2)/2


Ezt rendezzük, én most WolframAlphával rendeztetek:


[link]


Az "Alternate forms" szerint


-d^2/2=0, erre d=0 a megoldás, ebben az esetben nem növekvő számsorozatot kapunk az n-ekre, tehát ez nem jó. Mivel más megoldás nem jött ki, ezért nem lehet, hogy az élek száma növekvő számtani sorozatot alkosson, tehát az állítás igaz.

2016. nov. 26. 14:55
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2016. nov. 26. 16:16
 5/5 tatyesz ***** válasza:

#1


A megfordítás nem tagadás.


"Ha x > 27 akkor a 27nek és az x-nek a mértani közepe kisebb a két szám számtani közepénél." Megfordítása:


Ha 27nek és az x-nek a mértani közepe kisebb a két szám számtani közepénél, akkor x > 27.

2016. nov. 27. 08:47