Hol a hiba az alábbi gondolatmenetben?


Adott a log_3 (4-x)^2 fv. Mi az értelmezési tartománya?

Elsőre, ha nézzük a parabolát, akkor az az x=4-ben érinti az x tengelyt, ezért minden x kivéve a 4-et. Második közelítésben, ha használom az azonosságot:

2 * log_3 (4-x)

Itt pedig már minden x ami nagyobb, mint 4 az értelmezési tartomány, miközben a két függvény elvileg ugyanaz. Hol a hiba?


2017. dec. 17. 14:09
 1/4 A kérdező kommentje:
log_3 (x-4)^2 a függvény, elnézést.
2017. dec. 17. 14:10
 2/4 anonim ***** válasza:

Itt: „miközben a két függvény elvileg ugyanaz.”

Ez csak az eredeti értelmezési tartományon igaz.


Ugyanúgy, minthogy x^2/x = x, ha x nem 0.

2017. dec. 17. 14:24
 3/4 anonim ***** válasza:
Illetve csak a két függvény közös értelmezési tartományán, bocsánat.
2017. dec. 17. 14:27
 4/4 anonim ***** válasza:

De még úgy is írhatod az azonosságot, hogy

log_3 (4 – x)^2 = 2*log_3 |4 – x|.


Ugye mert lényegében gyököt vonsz a logaritmusban, és

gyök(x^2) = |x|.

2017. dec. 17. 14:31