Σ k=1-től 2i-ig k miért = i-2?
Van egy olyan képletünk, hogy:
s = Σ k=1-től N-ig k = N(N+1)/2
Tehát, ha N=2i, akkor:
s = 2i(2i+1)/2 = i - 2
A kérdés, hogy ezt hogy lehet értelmezni? Hogy lehet ezt vizuálisan felfogni? Van ennek bármilyen geometriai jelentése, és mi az?
Miért végeztem volna el rosszul a szorzást??
2i(2i+1)/2 az i-2, ahogy írtam.
Miért nem használhatok a képletben komplex számot?
Nekem még lineáris algebra egyen azt mondták, hogy a komplex számok nem állíthatóak sorrendbe, legalábbis olyan módon nem mint az egész számok. (Ha belegondolsz már a racionális számokat sem lehet sorrendbe állítani)
Akkor miért használnám az egész számokra vonatkozó összegképletet egy teljesen más tulajdonságokkal bíró számhalmazra? Vagy akkor írd fel nekem az első tagot, aztán a másodikat, harmadikat úgy ahogyan a szumma jel és hozzárendelés értelmezhető.
Én nem láttam még olyan szummát, amit nem lehetett volna egyértelműen leírni..
Vagy mondok jobbat. A szorzás az összegzés egymásutánja, nem de? Például a valós számok halmazán értelmezett a 3·4, mint 3+3+3+3 = 4+4+4 = 12
Akkor, hogyan értelmezhető, hogy valamit "i"-szer adok össze, aminek minden tagja az imaginárius egység? Mivel ezt jelentené az "i*i" a képletedben. És akkor kapok egy i tényezős összeget aminek az eredménye -1?
Azért érződik, hogy ez nettó hülyeség.
Nagyon jó utolsónak a fölvetése: Mi van, ha N racionális, esetleg valós (talán én túl nagyot ugrottam a komplexekkel)?
Vegyük pl. k=1-től 0.5-ig terjedő összegett: s = 0.5(0.5+1)/2 = 3/8
Viszont, aki szemfüles, az egyből látja, hogy ez az y=x egyenletű egyenes [0.5;1] intervallumon vett függvény alatti területe, hiszen int 0.5-től 1-ig x dx = 3/8.
A probléma csak annyi, hogy az s = (b^2 - a^2)/2 képlet nem mindig igaz, sőt, általában nem.
De akkor itt miért működött?
1. A helyzet az kérdező, hogy baj van az elemi műveletek elvégzésével. Ami neked i-2, az bizony egy másodfokú kifejezés, és soha nem lesz belőle lineáris. Első lépés tehát a szorzás elsajátítása.
2. A mindenféle behelyettesítés, komplexek és más őrültségek mutatják, hogy a valóság megismerése nem igény, ez puszta szórakozás.
3. A kérdésben szereplő képlet a számok összege N-ig, azaz a képlet arra ad választ, mennyi 1+2+3+4+5+6+...+N? Egyébként a felírás téves, ami a fogalom nem értéséből adódik. s = Σ k=1-től N-ig. Itt vége! Ha ezeket összeadjuk, akkor az eredmény, s=N(N+1)/2. És mivel itt egész számokat adtunk össze (ez volt a feladat!!!), ezért k egész, N egész, és nincs tovább. Ha N hat és háromnegyed lenne, akkor hat és háromnegyed számig kell összeadni. Hallottál már számtani sorról? Van geometriai jelentés is, de az ettől a szinttől kicsit még odébb van.
(Kedves 8#-as. Hogy nagyon finom legyek is, arra kell kérnem a válaszolókat, hogy aki NEM KOMPETENS a témában, az NE ÍROGASSON, főleg ne ilyen stílusban.)
Nem tudom miért téveszméd az, hogy 2i(2i+1)/2 másodfokú.
A valóság az, hogy nagyon nem. :) De nincsen semmi gond, csak kicsit lőttél mellé.
Levezetem neked:
2i(2i+1)/2 = i(2i+1) = 2ii+i = -2+i
És lám, az i^2-ből -1 lett, ez pedig nem másodfokú, akárhogy is nézem. Nem baj, ment a kézjel.
De nem is az a kérdés, hogy mennyi, hanem hogy hogyan ennyi, miért ennyi?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!