Tom Sawyernek büntetésből le kellett festenie egy kerítést. A munka negyedrészét meg is csinálta egyedül. Ekkor megérkezett Ben, aki kétszer olyan gyorsan todott festeni, és 15 percre felváltotta Tomot. Az ecsetet Billnek adta át, aki háromszor olyan gyorsan festett, mint Tom. Bill 5 perc alatt végzett is a festéssel. Összesen hány perc alatt végzett a három fiú a festéssel?

2017. dec. 14. 18:39
 1/2 anonim ***** válasza:
96%
35
2017. dec. 14. 19:03
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

• Adott: Bill 5 percig festett. ← TEHÁT, BILL 5 PERCIG FESTETT.

3-szor olyan gyorsan festett, mint Tom. Eszerint ugyanannyit festett, mint Tom 3-szor annyi idő, azaz 15 perc alatt. ← TEHÁT, TOM 15 PERCIG FESTETT.


• Adott: Ben 15 percig festett. ← TEHÁT, BEN 15 PERCIG FESTETT.

Ez már csak az e l l e n ő r z é s h e z szükséges.

Tom 15 perc alatt a munka 1/4-ét végezte el. A 3-szor olyan festő Bill, harmadannyi idő, azaz 5 perc alatt, nyilván, ugyanannyit, azaz 1/4-ét.

1/4 + 1/4 = 2/4 = 1/2. ← Tehát, Tom és Bill a kerítés felét festették le.

Ben ugyanannyi ideig (15 percig) festett, mint Tom. 2-szer olyan gyorsan festett, tehát 2-szer annyi részt festett le ugyanannyi idő (15 perc) alatt, mint Tom. 2*1/4 = 2/4 = 1/2 részt festett le.

R e n d b e n v a n, Tom és Bill a felét festették le, Ben egyedül a felét, és két fél, az egy egész.


► Az össz idő: 15 perc (Tom) + 15 perc (Ben) + 5 perc (Bill) = 35 perc.

2017. dec. 14. 19:15