Megtudna magyarazni valaki hogy higy kell csinalni a kov. Matekfeladatot?


A hazi 5-es,es a kisfiam nem erti. A tanar nem tudja erthetoen elmagyarazni a helyzet az hogy hetek ota beleszovi a feladatokba ezt a tipust,igy nem tudjuk megcsinalni pedig a gyerek amugy jo matekes es en is annak hittem eddig magam:)A feladat a kovetkezo:Igazold hogy oszthato 9-cel a kov. szam:7+7*2+7*3+7*4+....+7*300.

Csinaltunk olyat hogy 1+2+3+...+30=(30×31)×(30÷2)es ma pedig volt egy hasonlo a hazioz a kov.1+2+2*2+2*3+...+2*99 oszthato 15 el mert(1+2+2*2+2*3)+2*4×(1+2+2*2+2*3)+2*8×(1+2+2*2+2*3)+...+2*96×(1+2+2*2+2*3)=15+2*4×15+2*8×15+....+2*96×15=15×(1+2*4+2*8+...+2*96) ez oszthato 15 el.De miert???? Es egyeltalan honnan lett 2*99 bol 2*96?meg 2*4(az erthetoseg kedveert a csillag az jeleni hogy pl.2 a negyediken.Ha vki erti es lenne ideje elmagyarazni megkoszonnem.


2017. nov. 28. 19:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ez nem ötödikes anyag.
2017. nov. 28. 20:18
 2/12 anonim ***** válasza:

"1+2+3+...+30=(30×31)×(30÷2)"


Igen ezt a képletet kell használni.


Ha a 7-et kiemeled, akkor

7*(1+2+...+300)


1+2+...+300

egy számtani sorozat, az összeg képlete:


(1+300)*300/2 = 301*150


Vagyis a számok összege:

7*301*150


Ez nem osztható 9-el, csak 3-mal.



A másik feladat:

1+2+2*2+2*3+...+2*99 =

1 + 2*(1+2+...+99) =


1 + 2*(1+99)*99/2 = 1 + 2*100*99/2 = 1+100*99 = 9901


Ez se osztható 15-el úgyhogy valaki itt nagyon elrontott valamit.

2017. nov. 28. 20:43
 3/12 anonim ***** válasza:

Sajnos a kiírás nehezen értelmezhető, mert

"2*4(az erthetoseg kedveert a csillag az jeleni hogy pl.2 a negyediken"

A hatványt a jobb-oldali ALT és a 3-as egyidejű lenyomásával, ^ -val érjük el. (Csak akkor jelenik meg, ha a következő karaktert is leütjük) Például: 2^4

Most elkezdem megérteni a feladatot.

2017. nov. 28. 21:38
 4/12 A kérdező kommentje:
A hazi az romaniai 5 es feladat😀.Elnezest kerek a hatvany helytelen irasa miatt.Telefonon irtam.
2017. nov. 28. 22:24
 5/12 A kérdező kommentje:
A kettesnek kiszonom hogy dolgozott de a megoldasban nincs hatvanyozas a feladatpedig az.* az jelent hogy az elso szam a *utani hatvanyon.Megegyszer elnezest h rosszul irtam.Esetleg ha atirom erthetobb lenne?
2017. nov. 28. 22:29
 6/12 anonim ***** válasza:
Wordben van egyenlet szerkesztő próbáld meg ott. Vagy fényképezd le és töltsd fel kepfeltoltes.hu ra.
2017. nov. 28. 23:03
 7/12 anonim ***** válasza:

1+2+2^2+2^3+...+2^99


Ez 100 tagból áll.

Fogja és 4-esével csoportosítja.

Miért pont 4-esével? Hát mert úgy jön ki :)


(1+2+2^2+2^3)+(2^4+2^5+2^6+2^7)+...+(2^96+2^97+2^98+2^99)


Az első csoport 15.

Ha a 2. csoportból kiemelsz 2^4-ent:

(2^4+2^5+2^6+2^7) = 2^4*(1+2+2^2+2^3)=2^4*15


Ha az utolsóból kiemelsz 2^96-ont:

2^96+2^97+2^98+2^99 = 2^96*(1+2+2^2+2^3)=2^96*15


Tehát mindegyik csoport osztható 15-el, így az összegük is.



"Igazold hogy oszthato 9-cel a kov. szam:7+7*2+7*3+7*4+....+7*300. "


Nézzük meg, hogy a 7 hatványok mennyi maradékot adnak 9-el osztva.

7 --> 7 maradék

7*7=49-->4 maradék (elég a maradékkal továbbszorozni.

7^3 => 4*7 = 28 --> 1 maradék

7^4 => 1*7 = 7 maradék.


Ez ugyanaz, mint az első tag, így a maradékok ciklikusak.

7-4-1-7-4-1 stb.


Mivel 300 tag lesz, így a teljes maradék:

100*(7+4+1) = 12*100 = 1200

Ennek megint vehetjük a 9-es maradékát.

1200 = 133*9 + 3


Ez nem osztható 9-el.


Ahhoz, hogy 9-el osztható legyen A tagok számának 9-el oszthatónak kéne lennie.


(Az első 9 tag összegének a maradéka: 3*12=36 osztható 9-el)

2017. nov. 29. 09:26
 8/12 anonim ***** válasza:

1+2+2^2+2^3+...+2^99


Visszatérve erre.

Nézzük meg itt is a 15-ös maradékokat:

1-->1

2-->2

4-->4

8-->8

16-->1


Körbe értünk itt 4 hosszú a ciklus

1-2-4-8-stb.


Ezért érdemes 4-esével csoportosíani.

Az össze maradék:

25*(1+2+4+8)=25*15

Ami persze osztható 15-el.

2017. nov. 29. 09:30
 9/12 A kérdező kommentje:
Pfff.Koszi szepen.Most kiirtam es probaljuk megerteni.Remelem sikerrel jarunk😀
2017. nov. 29. 17:34
 10/12 A kérdező kommentje:
Addig tiszta hogy kiirjuk a maradekokat....De ha 300 tagunk van miert nem ugy irjuk tovabb hogyy 300×(7+4+1)mert az oszthato 9 el???miert csak 100 al szorozzuk?
2017. nov. 30. 18:08
1 2