Valaki eltudná magyarázni a két matekfeladatot? (feladatok lent)


1. Egy háromszög szögeinek tangensei úgy aránylanak egymáshoz, mint 1:2:3. Hogyan aránylanak egymáshoz a háromszög oldalai?

2. Mekkora a területe annak az ABC háromszögnek, amelyben az AB=3, a BC=7 és a B-ből induló súlyvonal 4 egység.



2015. márc. 23. 15:11
 1/7 anonim ***** válasza:

Az első feladatot (közelítő értékekkel) kiszámoltam:

[link]

Remélem érthető? Várom, hogy valaki szebb megoldást adjon!

2015. márc. 23. 17:44
 2/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget!
2015. márc. 23. 18:11
 3/7 anonim ***** válasza:
A második feladatnál Héron-képlet mehet? Tanultál olyat a terület-számításhoz?
2015. márc. 23. 18:16
 4/7 anonim ***** válasza:

Hallgatás - beleegyezés:

[link]

2015. márc. 23. 18:30
 5/7 anonim ***** válasza:
Második feladatra nekem is van egy megoldásom, de az inkább nem írom ide (főleg az előttem lévő egyszerű és helyes megoldás után), mert nekem 2,5 A4-es oldal lett a levezetése :)
2015. márc. 23. 19:25
 6/7 A kérdező kommentje:
Igen mehet a Héron-képlet, csak közbe nem voltam internet közelbe. Köszönöm sokat segítettél/segítettetek!
2015. márc. 23. 22:19
 7/7 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló kérésére következzék két algebrai megoldás. :-)

Lehet, hogy hosszabbak, de pontos értéket eredményeznek.


Az első válaszoló által kapott értékek

tgα = 1

tgß = 2

tgγ = 3


A feladat szerint

tgα:tgß:tgγ = 1:2:3


Ebből

tgß/tgα = 2

tgγ/tgα = 3


(1) módszer

Az első egyenlet

tgß/tgα = 2

A tangenst a szinusz-koszinusz függvénnyel kifejezve

(sinß/cosß)/(sinα/cosα) = 2

Átcsoportosítva

(sinß/sinα)*(cosα/cosß) = 2


A szinusz tétel szerint az első tényező: b/a, így

(b/a)*(cosα/cosß) = 2

b/a = 2*cosß/cosα


A koszinusz függvényt a tangenssel kifejezve

cosα = 1/√(1 + tg²α)

cosß = 1/√(1 + tg²ß)


ezeket behelyettesítve kapjuk

b/a = 2*√(1 + tg²α)/√(1 + tg²ß)


A tangens fenti értékeit behelyettesítve

b/a = (2*√2)/√5

b/a = √(8/5)

=========


Ugyanezt a módszerrel a

tgγ/tgα = 3

egyenletből adódik, hogy

c/a = √(9/5)

=========


Ezek után a háromszög oldalai

a = a

b = a*√(8/5)

c = a*√(9/5)

vagyis az oldalak aránya

a:b:c = 1:√(8/5):√(9/5)

==================

ami pontosan egyezik Száldobágyi mester eredményével. :-)

***********************************************************************


(2) módszer

tgß/tgα = 2

tgγ/tgα = 3


A fentebb már alkalmazott tangens --> szinusz-koszinusz helyettesítéssel

b/a = 2*cosß/cosα

c/a = 3*cosγ/cosα


A változás annyi, hogy a koszinusz értékeket nem tangenssel, hanem a koszinusz tételből adódó értékekkel helyettesítjük

Vagyis:

cosα = (b² + c² - a²)/2bc

cosß = (a² + c² - b²)/2ac

cosγ = (a² + b² - c²)/2ab


A helyettesítést elvégezve, majd egyszerűsítés, összevonás után a következő két egyenletet kapjuk

1. c² = 3b² - 3a²

2. 2c² = b² + 2a²


Az egyenletrendszer megoldása

b/a = √(8/5)


Ebből b²-t kifejezve és az 1. egyenletbe behelyettesítve lesz

c/a = √(9/5)

ugyanúgy, mint az első módszernél.


Ez utóbbi megoldás hosszabb, mint az első, de ötletet adó változatként elfogadható.

Bevallom, nekem is ez jutott először eszembe, aztán kezdtem azon gondolkodni, nincs-e rövidebb megoldás.


DeeDee

*********

2015. márc. 24. 14:27