Valaki eltudná magyarázni a matekot? (alap van, amire nagyjából lehet építeni 11. osztályos)


Az egyenes irány vektora..

"a" oldal egyenes, b meg c..

Ehhez van egy egyenletem: v2x-v1y = v2x0- v1y0 (ebbe még betudok helyettesíteni,de az utána való lépések nem tiszták)

És súlyvonal meg középvonal.

Ehhez FCB, FAC, stb van.

Figyeltem,mert az összes többit értem,csak ez valahogy kutyulódik a fejemben.

A házimat nem veletek szeretném megcsináltatni, mert nekem fontos, hogy megértsem, ezért a munkafüzetemből írok nektek számokat.


A(4,-6)

B(18,2)

C(10,8)


Előre is köszönök minden nemű segítséget:)



2015. márc. 19. 08:47
 1/4 anonim ***** válasza:

Koordináta-geometria feladatokat szeretnél megoldani? Vegyük szép sorba. Amit megadtál azok egy háromszög csúcspontjának koordinátái. De mi a feladat? A súlyvonalak és a középvonalak egyenesinek egyenletei. 2x3, azaz 6 db. lesz belőlük. AB oldal felezőpontja F1(11,-2), BC oldal felezőpontja F2(14,5), AC oldal felezőpontja F3(7,1).


Jelenleg a középiskolásoknak háromféle függvénytáblázat is forgalomban van: az un. sárga, zöld-fekete és a fehér. A sárga Koordináta-geometria alatt találsz jó pár képletet, nos ezeket kell alkalmazni. Gondolok itt a felezőpont koordinátáira és a két adott ponton átmenő egyenes egyenletére. (x2-x1)*(y-y1)=(y2-y1)*(x-x1)

A másik két függvénytáblánál hasonló a helyzet.

Nézz bele a Wikipédia Koordinátageometria oldalára is, ott is találsz jó képleteket.

/Ma estig kérnék egy vissza jelzést. Különben a folytatás 22-én vasárnap./ Sz. Gy.

2015. márc. 19. 09:16
 2/4 A kérdező kommentje:

Koordináta-geometria feladatokat szeretnél megoldani? Igen,hírtelen nem jutott eszembe a cím..

"Amit megadtál azok egy háromszög csúcspontjának koordinátái. De mi a feladat?" Igen, elnézést ezt elfelejtettem kifejteni.

Szóval eddig tanultuk a.. Öhm

BC-> a oldal szóval hogy hányat lépünk fel-le,oldalra. És akkor ebből számoltuk a területet, kerületet, aztán ugye az r=t/s meg az alfa/béta/gamma szöget (ez nem megy,pedig elméletben értem) szóval ezek mennek, és tegnap vettük az egyenes irányvektorát, és a súly/középpontot.

Szóval miután megvan rajtolva, megvannak a vektorok, megvan a terület, kerület, sugár, fok, szög.. És ezek mellé kellenek még amiket fent írtam.

"Jelenleg a középiskolásoknak háromféle függvénytáblázat is forgalomban van: az un. sárga, zöld-fekete és a fehér. A sárga Koordináta-geometria alatt találsz jó pár képletet, nos ezeket kell alkalmazni." igen, a sárga van meg nekünk is.

Azt nem értem, hogyha például van egy

A(5,-2)

B(3,7)

C(1,1)


BC(2,-6)

AC(-4,3)

AB(-2,9) háromszög, akkor az a oldal egyenes egyenlete

-6x+2y = -6*1 + 2*1

-6x+2y = -4 /:2

-3x+y = -2

y = 3x-2


Az első sorban ugye csak bekellett helyettesíteni.

A második sorban csak a jobb oldalt kell "kiszámolni"..

Na de mi alapján választom ki, hogy /:2-vel.(Iskolában csináltuk ezt a feladatot.)

A súly és középvonalat szinte semennyire sem értem. Megkerdezném az osztálytarsaimat, de ők se értik.

Köszönöm segítséged!

2015. márc. 19. 12:13
 3/4 anonim ***** válasza:

Bár a BC irányvektor nincs jól kiszámolva, BC(-2,-6) lenne, viszont az 'a' oldal egyenes egyenlete

-6x+2y = -6*1 + 2*1 jól van felírva. Hogy osztani kell 2-vel, annak nincs jelentősége, mert aki ismeri a mérlegelvet, annak nem okozhat gondot egy ilyen egyenlet rendezése. Én a múltkor kiszámoltam a felező pontok koordinátáit. Ugyanezt az elvet kell használni a súlyvonalak és a középvonalak egyenleteinek meghatározásához, ami 2x3=6 db. egyenletet fog adni.

Van egy másik módszer is, hogy alkalmazod a két adott ponton átmenő egyenes egyenletét.


Ezeknél a feladatoknál lényeges, hogy jól áttekinthető, viszonylag nagy ábrát rajzolj, és ha lehet egy kis vázlatot (tervet) készíts a feladat végrehajtásához.

Sz. Gy.

2015. márc. 19. 17:39
 4/4 A kérdező kommentje:

Rendben van, akkor leülök mellé és számolgatok.

Köszönöm szépen.

2015. márc. 19. 17:51