Ezt hogy kell? (számtani s)


a3=12

a8=31

a1=?

d=?



2017. nov. 24. 15:18
 1/2 anonim ***** válasza:

a3=a1+2d

a8=a1+7d

Ebbol kifejezed mondjuk a1-et ,vagy egyenletrendszerrel megoldod.

2017. nov. 24. 15:28
 2/2 anonim ***** válasza:

Máshogyan is meg lehet oldani; először azt gondoljuk meg, hogy a 3. taghoz mennyi d-t kell hozzáadni, hogy a 8. tagot kapjuk;


a3, a4, a5, a6, a7, a8, ebből látszik, hogy 5-öt, tehát felírható ez az egyenlet:


a8 = a3 + 5d, ez pedig már egy sima egyenlet, amit meg tudsz oldani.


Másik megközelítési mód, hogy jó, van ez a sorozat, de vágjuk le az első két tagot, így a harmadik tagból lesz az első, legyen ez b1, így a 8. tag a 6. lesz, ez legyen b6. Erre már fel tudjuk írni azt a képletet, amit már egyszer megtanultál:


b6 = b1 + 5d, itt értelemszerűen b6 helyére kell a 31-et írni, b1 helyére a 12-t, ezzel ugyanazt az egyenletet kapjuk meg, mint az előbb.

2017. nov. 24. 15:40