Egy mértani sorozat elso harom elemenek osszege 114. Ez a harom szam egy szamtani sorozat elso, negyedik es huszonotodik tagja. Melyik ez a harom szam?

Segitsetek pls, teljes levezetessel, koszi :D
2017. nov. 14. 12:07
 1/1 anonim ***** válasza:

A számtani sorozat szerint felírod az összeget:


a + a+3d + a+24d = 114, összeadod és osztod 3-mal:

a + 9d = 38, tehát a számtani sorozat 10. tagja 38, emiatt az előbbi tagok fellírhatóak 38-9d, 38-6d, 38+15d alakban. Ezeknek mértani sorozatot kell alkotniuk, tehát a szomszédosak hányadosa ugyanannyi kell, hogy legyen, vagyis:


(38-6d)/(38-9d)=(38+15d)/(38-6d), ennek megoldása d=0 és d=4. Innen már be tudod fejezni?

2017. nov. 14. 13:13