Lacika2200 kérdése:

Elsőfokú egyenletekben, egyenletrendszerekben segítség?


[link]


Sziasztok! Ezt a feladatot kaptuk házi feldatnak,viszont én sajnos nem igazán értem. Valaki elmagyarázna,hogy az ilyen feladatokat,hogy kell megoldnani esetleg példaként 1-2 számítást megmutatna?

Segítségeteket előre is nagyon szépen köszönöm!


2017. nov. 21. 19:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia! Gondolom nyolcadikos vagy, mert mi is ősszel tanultuk ezeket :)

Nincs ebben semmi borzasztóan nehéz, mert tök logikus ha ráérez az ember. Leírom a menetét:

1. ha tört van benne, közös nevezőt hozunk (ez gondolom nem okoz problémát)

2. miután leírtuk az egyenletet újra a közös nevezővel, a nevezőt eltüntetjük úgy, hogy megszorozzuk önmagával(tehát ha a nevező mondjuk 12, akkor 12-vel szorzunk), így már nem lesz ott a továbbiakban tört

3. ugye eltüntettük a nevezőnket, innen már csak egy sima egyenlet. Zárójelet bontasz (remélem ezt tudod), összevonsz és aztán számolsz.

Ha még bármi kérdésed van vagy valami nem világos, nyugodtan írj privátot, segítek ha tudok :)

2017. nov. 21. 20:01
 2/2 anonim ***** válasza:

Elsőfokú egyenlet nullára redukált formája: ax + b = 0. Átalakítjuk x-re, majd az alapján oldjuk.


ax + b = 0 I -b

ax = -b I :a

x = -(b/a)


Ha két ismeretlen szerepel benne, akkor így néz ki és a követlezőképpen oldjuk meg:

(1) ax + by = c

(2) dx + ey = f


Először az x-et kifejezzük az egyikből.

ax + by = c I -by

ax = c - by I :a

x = (c-by)/a


Most a másik egyenletrendszerbe helyettesítünk, úgy, hogy az x ki van fejezve.

d((c-by)/a) + ey = f

(dc - dby)/a + ey = f I *a

dc - dby + aey = af I -dc

-dby + aey = af - dc

y(ae - db) = af - dc I :(...)

y = (af - dc)/(ae - db)


Innen vissza az x-hez, és a megoldóképletek a következők:

x = (c - b((af - dc)/(ae - db)))/a

y = (af - dc)/(ae - db)

2020. márc. 14. 18:58