Teljes indukcióval ezt hogyan tudom bebizonyítani?2017. nov. 17. 19:58
2/2 anonim válasza:
Kipróbálod n=1-re:
7+9=16, osztható 4-el.
Felteszed, hogy n=k-ra igaz:
4|7^k+3^(k+1)
A feltevést felhasználva meg kell mutatni, hogy k+1-re is igaz:
4|7^(k+1)+3^(k+2)
Kezdjük el átalakítani:
7^(k+1) = 7*7^k
3^(k+2) = 3*3^(k+1)
7^(k+1)+3^(k+2) = 7*7^k+3*3^(k+1) =
7 = 8-1
3= 4-1
= (8-1)*7^k + (4-1)*3^(k+1) =
= 8*7^k + 4*3^(k+1) - 7^k - 3^(k+1) =
= 4 * (2*7^k+3^(k+1) ) - (7^k + 3^(k+1))
Vagyis az első tag 4-el osztható, amiből ki van vonva egy másik szám, ami az indukciós feltevés szerint szintén 4-el osztható.
Ezzel kész a bizonyítás.