Teljes indukcióval ezt hogyan tudom bebizonyítani?

2017. nov. 17. 19:58
 1/2 anonim ***** válasza:
2017. nov. 17. 20:13
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Kipróbálod n=1-re:

7+9=16, osztható 4-el.


Felteszed, hogy n=k-ra igaz:

4|7^k+3^(k+1)


A feltevést felhasználva meg kell mutatni, hogy k+1-re is igaz:

4|7^(k+1)+3^(k+2)


Kezdjük el átalakítani:

7^(k+1) = 7*7^k

3^(k+2) = 3*3^(k+1)


7^(k+1)+3^(k+2) = 7*7^k+3*3^(k+1) =


7 = 8-1

3= 4-1


= (8-1)*7^k + (4-1)*3^(k+1) =


= 8*7^k + 4*3^(k+1) - 7^k - 3^(k+1) =


= 4 * (2*7^k+3^(k+1) ) - (7^k + 3^(k+1))


Vagyis az első tag 4-el osztható, amiből ki van vonva egy másik szám, ami az indukciós feltevés szerint szintén 4-el osztható.


Ezzel kész a bizonyítás.

2017. nov. 17. 20:18