Fizika, kinetika, kinematika. Hogy jönnek ki ezek az eredmények? (kép)


Ha valaki le tudná nekem vezetni az alábbi feladat megoldásai közül legalább az első 4-5 feladatot/elmagyarázná, hogy miért ennyi a végeredmény, nagyon megköszönném.


Feladat:

[link]


A pirossal írt részek elvileg az egyes feladatok megoldásai.


2017. nov. 13. 11:38
 1/4 anonim ***** válasza:

Teszek egy próbát.. :D



két alapegyenletet kell használni,


haladó mozgás energiája: 1/2 * m * v^2

ahol v: tömegközéppont sebessége


forgó mozgás energiája: 1/2 * theta * omega^2

ahol theta = tehetetlenségi nyomaték


omega = szögsebesség = v / r



1.

ez a tipikus haladó mozgás, alapegyenlet



2.

sima forgó mozgás

E = 1/2 * theta * omega^2

theta = 1/2 * m * r^2 (táblázat alapján a korongoknál így kell számolni)

a két egyenletet összerakva és omega = v/r miatt:

E = 1/4 * m * v^2



3.

ez is egy forgó mozgás

itt omega = v / (R/3), tehát 3v/R

E = 1/2 * theta * omega^2

theta = 1/2 * m * R^2

(mert a kis korong tömege a feladat szerint elhanyagolható, így annak thetája is nulla)


E = 1/2 * (1/2 * m * R^2) * (3v/R)^2

E = 1/4 * m * 9v^2



4.

húzzuk v sebességgel, miközben a korong még gördül is omega = v/R szögsebességgel


E = 1/2 * m * v^2 + 1/2 * theta * omega^2

E = 1/2 * m * v^2 + 1/2 * (1/2 * m * r^2 ) * (v^2 / r^2)

E = 3/4 * m * v^2



5.

Na ez trükkösebb, és itt jön az agyfasz.. :D

azt hiszem ezt úgy kell, hogy mivel a korong az alsó ponton gördül, és felül húzod, itt valójában a sugár 2R.


omega = v / 2R


a tömegközéppont haladása pedig:

v(tkp) = omega * R = v/2


és akkor egy hasonló egyenletbe helyettesítünk, mint 4-esnél


E = 1/2 * m * (v/2)^2 + 1/2 * (1/2 * m * R^2) * (v^2 / 4R^2)

E = 1/8 * m * v^2 + 1/16 * m * v^2

E = 3/16 * m * v^2



Többit meghagyom neked, bár így, hogy megvan a végeredmény, szerintem még könnyebb rájönni, hogy mi a számolás logikája.


Abroncsnál más lesz a theta, és gömbnél is.

7-es feladat egyszerűen kijön 1-esből és 4-esből

12-es feladattól kezdve meg ahogy látom, az már egy fokkal magasabb szint.. :D

2017. nov. 13. 16:42
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm az életmentő választ:D
2017. nov. 13. 17:33
 3/4 A kérdező kommentje:
Bocsi, még annyi, hogy a 4. feladatnál az omega^2 nem v/r^2 akart lenni?
2017. nov. 13. 19:13
 4/4 anonim ***** válasza:
omega^2 = (v/r)^2 = v^2 / r^2
2017. nov. 14. 20:54