I am Nephilim kérdése:

Kör egyenlete (x-5) ^2+ (y-3) ^2 =36 Írjuk fel az adott körrel koncentrikus kör egyenletét, ha áthalad a P (2;4) ponton?

Köszönöm szépen a segítséget. Nagyon köszönöm.

2017. nov. 8. 18:44
 1/4 Bellabás V. Levente ***** válasza:
Az adott kör kp-ja és a megadott pont távolsága lesz a keresett kör sugara. (két pont távolságára vonatkozó összefüggés!)
2017. nov. 8. 18:50
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első igazat írt, csak feleslegeset; mivel koncentnrikusak a körök, ezért az egyenlet bal oldala ugyanaz marad, vagyis (x-5)^2+(y-3)^2. Na most a jobb oldalra olyan számot kell írni, amit megkapunk akkor, hogyha az adott pont koordinátáit beírjuk x és y helyére, ezt a legegyszerűbben úgy deríthetjük ki, hogy beírjuk a koordinátákat x és y helyére, és végigszámoljuk:

(2-5)^2+(4-3)^2=(-3)^2+1^2=9+1=10, tehát 10 lesz az egyenlet jobb oldalán, tehát a keresett egyenlet:


(x-5)^2+(y-3)^2=10.


Természetesen úgy is ki lehet számolni, ahogyan az első írta, akkor azt kapjuk, hogy a távolság gyök(10), de gyakrolatilag ugyanazta számolást kell elvégezni a gyökjel alatt, amivel a 10-et kaptuk.

2017. nov. 8. 19:18
 3/4 Bellabás V. Levente ***** válasza:
Tehát akkor mégsem írtam feleslegeset, különben senkitől nem venném el a jogot, hogy maga is egy kicsit gondolkodjon: nevezetesen, a kör egyenletében szereplő sugárnégyzet miatt nem kell a gyökvonás! Egyébként a pont koordinátáinak behelyettesítése gyakorlatilag ugyanezt eredményezi.
2017. nov. 8. 19:46
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek. Kiváltképp örültem, hogy magyarázatot is kaptam hozzá. :)

Tényleg köszönöm.

2017. nov. 8. 22:32