Hogy kell ezt deriválni? Segítség!

Hogy kell deriválni mondjuk a 2x/x^5? Ugyebár ez egy tört amire van deriválási szabály, de felírható 2x*x^-5 alakban is arra meg már egy szorzási szabály van. Emellett el is osztható 2/x^4? Mit csináljak? 11*x^(5/2) ugyanúgy nem értem. Kérlek valaki elmagyarázná?

2017. nov. 6. 20:57
 1/6 anonim ***** válasza:
63%

Akárhogy deriválod ugyanaz fog kijönni.


A 2*x^-4 a legegyszerűbb alakja


deriváltja


2*(-4)*x^(-5)= -8/x^5


11*x^(5/2) deriváltja 11*5/2 * x^(3/2)

2017. nov. 6. 21:00
 2/6 anonim ***** válasza:
36%

f(x)/g(x) alatt megtalálod

amúgy (f(x)'*g(x)-f(x)*g(x)')/g(x)^2

2017. nov. 6. 22:16
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Vagy deriválod törtként vagy egyszerűbb alakra hozod és megkönnyíted vele az életed.


1) Vagy egyszerűsíted a törtet x-el és marad 2/x^4 vagy ha ezt nem veszed észre, akkor átírod szorzás formájába a törtet és a két x-et összevonod. Ugyanaz fog kijönni:


2x/x^5 = 2x*x^(-5) = 2x^(-4)


2) Deriválod és mivel mínusz lett a kitevő, ezért extra lépésként még visszaírhatod törtté, hogy szebb legyen a végeredmény:


-8x^(-5) = -8/x^5



Második feladat:


11x^(5/2)


Ezt még átírni sem kell, simán deriválod az előzőek szerint. A 11-et beszorzod 5/2-el, illetve a kitevőből levonsz 1 egészet, azaz 2/2-et.

2017. nov. 6. 22:25
 4/6 anonim ***** válasza:
57%
Letudnátok vezetni a 2x*x^(-5) deriválását?
2017. nov. 6. 22:43
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem azt deriválod, hanem a 2x^(-4)-et:


2x*x^(-5) = 2x^[1+(-5)] = 2x^(1-5) = 2x^(-4)


Ennél szájbarágósabban nem tudom leírni, de gondolom érthető hogyan jön ki.

2017. nov. 6. 23:05
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm akkor jó eredményre jutottam én is :)
2017. nov. 7. 09:02