Két természetes szám összege 20172017. A nagyobbik szám nullára végződik. Ha ezt a nullát elhadjuk, akkor a kisebbik számnál 8000000-val kevesebbet kapunk. Melyik szám ez?


2017. okt. 12. 22:28
 1/3 anonim ***** válasza:
78%

x+y=20172017

x/10=y-8000000

2 ismeretlen 2 egyenlet. Megoldod.

2017. okt. 12. 22:44
 2/3 anonim ***** válasza:
79%

A nagyobbik szám 0-ra végződik => osztható 10-zel, legyen a jelölése 10a (a egész szám), a kisebb szám legyen b.

Írjuk fel az egyenletrendszert:


10a + b = 20172017

a + 8000000 = b


első egyenletbe b helyére behelyettesítjük a + 8000000-t:


10a + a + 8000000 = 20172017

11a + 8000000 = 20172017

11a = 12172017

a = 1106547

b = 1106547 + 8000000 = 9106547


A két szám: 11065470 és 9106547

2017. okt. 12. 22:49
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat :)
2017. okt. 12. 22:55