Ha két természetes szám szorzatához összegüket adjuk,2012-t kapunk. Melyik ez a két szám?


Sokat gondolkodtam rajta, és arra jutottam, hogy nincs megoldás, mert:

x*y+x+y=2012

a 2012 páros, tehát a y*x -nek meg a x+y-nak vagy párosnak, vagy páratlannak kell lennie.

Ha páros:P páratlan:Pt

P*Pt=P P+Pt=Pt (ez nem jó)

Pt*Pt=Pt Pt+Pt=P (ez sem jó)

P*P=P P+P=P (ez lenne a jó, de:)

Páros osztói a 2012-nek: 2, 4, 1006, 2012

Ezeknek kombinációjából nem lehet összerakni a term. számok halmazán.

Tud valaki erre megoldást, vagy ez a megoldás?



2015. okt. 25. 10:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Van több megoldás is:

0 és 2012

2 és 670

10 és 182

32 és 60

2015. okt. 25. 10:53
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha a két szám x és y, akkor ezt tudjuk felírni:


x*y+x+y=2012 /kiemelünk y-t onnan, ahonnan tudunk:


y*(x+1)+x=2012 /-x


y*(x+1)=2012-x /:(x+1)


y=(2012-x)/(x+1)


Mivel y egész, ezért a jobb oldalon található törtnek is egésznek kell lennie, így már csak az a kérdés, hogy x helyére milyen számokat írhatunk.

2015. okt. 25. 11:00
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

x*y+x+y=2012


Ezt úgy hívjuk hogy diofantoszi egyenlet, a bal oldal szorzattá alakításával tudjuk megoldani


(x+1)(y+1)-1= 2012


(x+1)(y+1)=2013


Innen pedig osztópárokból kijönnek a megoldások

2015. okt. 25. 13:11