Matek. Elakadtam, hogyan tovább?


Egy csoportba 9 gyermek jár,köztük van egy testvérpár.Hányféleképpen lehet a gyerekeket egy 4 , 3 és egy 2 fős csoportba besorolni? Ha véletlenszerű a besorolás,akkor milyen valószínűséggel fog a két testvér ugyanabba a csoportba kerülni ?


Az összes eset : (9alatt a 4) * (5alatt a 3)*(2alatt a 2)

Kedvező esetek száma : a két testvérpár kerülhet a 4,3,és 2 fős csoportba is...gondolom ezeket az eseteket össze kell adni.

- ha a 4 fősbe kerülnek :

- ha 3 fősbe kerülnek :

-ha 2 fősbe kerülnek :


2017. okt. 1. 13:37
 1/5 anonim ***** válasza:

Egyszerűbb úgy végiggondolni, hogy sorba állítod a 9 gyereket.

Az összes eset 9!.


Ekkor a csapatokat így kapjuk:

oooo|ooo|oo


Most ismét állítsuk sorba a 9 gyereket, de úgy, hogy a 2 testvért egy csapatba rakjuk:

Ha mindkettő a 4-es csapatban van, akkor 4*3=12 helyen állhatnak.

Ha mindkettő a 3-asban van, akkor 3*2=6 helyen állhatnak.

És ha mindkettő a kétfősben van, akkor 2*1=2 helyen állhatnak.


Összesen 12+6+2=20 eset.

Minden esetben a maradék 7 gyerek bárhogy állhat, vagyis 7! féleképpen.


P = 20*7! / 9! = 20/(8*9)=0,27778 a valószínúsége, hogy egy csapatba kerülnek a testvérek.



Ugye itt végig figyelembe vettük, hogy a gyerekek teljesen sorba vannak rendezve, így az összes eset 9! lett.

És nem (9alatt a 4) * (5alatt a 3)*(2alatt a 2) .


Ha sorrend nélkül akarunk valószínűséget számolni, akkor is ugyenez jön ki, azért választottam a fentit, mert könnyebb vele számolni és az eredmény ugyanaz.


De számoljuk ki úgy is, hogy a sorrend nem számít:


Összes eset: (9alatt a 4) * (5alatt a 3)*(2alatt a 2)

Ha mindkettő a 4-es csapatban van, akkor 2 gyereket kell még mellé választani, 3-at a háromfös csapatba és 2-őt a 3 fősbe:

(7 alatt a 2)(5 alatt a 3)(2 alatt a 2)


Ha mindkettő a 3-es csapatban van:

(7 alatt a 4)(3 alatt a 1)(2 alatt a 2)


Ha mindkettő a 2-es csapatban van:

(7 alatt a 4)(3 alatt a 3)


P= [(7 alatt a 2)(5 alatt a 3)(2 alatt a 2)+(7 alatt a 4)(3 alatt a 1)(2 alatt a 2)+(7 alatt a 4)(3 alatt a 3)] /

[(9alatt a 4) * (5alatt a 3)*(2alatt a 2) ]= 350 / 1260 =0,27778


Ugyanaz jött ki!

2017. okt. 1. 14:33
 2/5 A kérdező kommentje:

Ha mindkettő a 4-es csapatban van, akkor 2 gyereket kell még mellé választani, 3-at a háromfős csapatba és 2-őt a 3 fősbe:

(7 alatt a 2)(5 alatt a 3)(2 alatt a 2)


Ha mindkettő a 3-es csapatban van:

(7 alatt a 4)(3 alatt a 1)(2 alatt a 2)


Ha mindkettő a 2-es csapatban van:

(7 alatt a 4)(3 alatt a 3)


Azt nem értem ezeknél a felírásoknál,hogy amikor azt mondom,hogy a testvérpár a 4-es csoportban van,azt hol jelzem ? tehát azt értem,hogy miért kell a fennmaradó 7ből kiválasztani a többieknek a helyeket,csak azt nem értem,hogy itt az hol jelenik meg,hogy ők ketten belekerültek az adott csoportba. Olyanra gondolok,hogy :

Ha mindkettő a 4-es csapatban van : (7 alatt a 2)(5 alatt a 3)(2 alatt a 2) és ezt még megszoroznám egy taggal,hogy jelezzem ,hogy ketten bennevannak a 4-esben.....

De akkor ezek szerint nem kell,nem értem miért...


Hálás köszönetem a segítségért!

2017. okt. 1. 19:38
 3/5 anonim ***** válasza:

Ott jelenik meg, hogy amikor a 4 fős csapatba teszed a testvéreket, akkor még 2 gyereket raksz melléjük és 3-at a 3 fősbe:

(7 alatt a 2)(5 alatt a 3)(2 alatt a 2)


Amikor a 3 fősbe teszed a testvéreket, akkor

4 gyereket raksz a 4 fősbe és 1-et a 3 fősbe:

(7 alatt a 4)(3 alatt a 1)(2 alatt a 2)


(7 alatt a 2)(5 alatt a 3)(2 alatt a 2) helyett írhatsz:

[(2 alatt 2) * (7 alatt a 2)](5 alatt a 3)(2 alatt a 2)


Ezzel jelzed, hogy a testvéreket belepakoltad a 4 fősbe.


A 3 fős csapatnál:

(7 alatt a 4)[(2 alatt a 2)*(3 alatt a 1)](2 alatt a 2)


Ugyanez a két fősnél:

(7 alatt a 4)(3 alatt a 3)*[(2 alatt a 2)]


Sajnos betűket vastagítani itt nem tudok, de talán így már érhető(bb).

2017. okt. 1. 19:44
 4/5 A kérdező kommentje:

Igen,most már értem ! 2 alatt a 2 = 1 , de nekem mégis hiányzott ,hogy teljes legyen a kép,hogy megértsem.


Már csak annyit szeretnék kérdezni,hogy először mindig a legtöbb fős csapatba kell tenni őket,miután a testvéreket beleraktam az adott csoportba ?


tehát,például : amikor a 4 fősbe kerülnek a testvérek

[(2 alatt 2) * (7 alatt a 2)](5 alatt a 3)(2 alatt a 2)


ehelyett,lehetne e az,hogy ? [(2 alatt 2) * (7 alatt a 2)]* (5 alatt a 2)*(3 alatt a 3) - szóval,hogy először a 2 tagú csoportot töltöm fel,és aztán a 3tagút.

2017. okt. 1. 19:57
 5/5 A kérdező kommentje:
ha kiszámolom őket,ugyanannyi : 210
2017. okt. 1. 20:00