Elakadtam egy matek feladatban. Hogyan tovább?


A feladat: Két város 120km-re fekszik egymástól.Reggel 8 órakor az A városból egy motoros indul B városba,fél óra múlva egy autó indul B városból A városba.A két jármű 9 óra 30 perckor találkozott.Mekkora volt a sebességük,ha az autó 15km-rel gyorsabb, mint a motoros? Addig eljutottam, hogy ha a motoros sebessége x,akkor az autósé x+15.Innét már nem megy.

A válaszokat előre is köszönöm!


2016. nov. 20. 12:06
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A motoros, a találkozásig, 1,5 órányit motorozik: 9,5 – 8 = 1,5

Az autós, a találkozásig, 1 órányit autózik: 9,5 – (8+0,5) = 1


Ketten együtt 120 km-t tesznek meg, hiszen, amennyi hiányzik a motorosnak, hogy B városba érjen, annyit tett meg az autós. És, ez, fordítva is igaz.


v = s : t → s = v * t

A motoros által megtett út: v*1,5

Az autós által megtett út: (v+15) * 1

A kettejük által megtett út 120 km.


(v*1,5) + ((v+15) * 1) = 120

1,5*v + v + 15 = 120

2,5*v + 15 = 120 │-15

2,5*v = 105 │:2,5

v = 42


V á l a s z :

A motoros sebessége 42 km/óra.

Az autós sebessége (42+15=) 57 km/óra.


E l l e n ő r z é s :

A motoros által megtett út 1,5*42 = 63 km.

Az autós által megtett út 1*57 km = 57 km.

63 +57 = 120

2016. nov. 20. 17:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2016. nov. 20. 21:04