Segítség! Fizika feladatban elakadtam. Tudnátok segíteni?


A földi gravitációs mezőben 20 m/s sebességgel elhajítunk egy testet úgy, hogy a

kezdősebesség 30°-os szöget zár be a vízszintessel. Az ellökés pillanatában v0 egyeneséről

függőlegesen lefelé indítunk egy másik testet, amely az elsővel tökéletesen rugalmatlanu ütközik.

a) Mekkora volta másis test kezdősebessége, és az első test ellökési helyétől milyen távol

indítottuk, ha az azonos tömegű testek az ütközés után vízszintes sebességgel kezdik új

életüket?

b) Mekkora sebességgel csapódnak a talajba?

Na 5 órája oldom, hétvége óta. Nem bírok rájönni a megoldásra. Nagyon sok lapot elpazaroltam már... és tőletek kérnék segítséget. Nem házi feladat. Önszántamból csinálom, szóval nem tőletek várom el hogy megoldjátok, csak én nem tudom. :/



2016. márc. 8. 19:59
 1/6 anonim ***** válasza:

Minden héten kiírnak ugyanilyen kérdést, miért vagy lusta visszakeresni?

Mellesleg egyszerű képletbehelyettesítés, minden benne van a fv. táblában. Probléma?

2016. márc. 8. 23:13
 2/6 bongolo ***** válasza:

v a ferdén hajított test sebessége, w a függőlegesen indítotté.

v₀ = 20 m/s (30 fokban)

w₀ = ?

v₁ az elhajított test sebessége (és iránya) az ütközéskor.

w₁ a függőlegesen elindított testé ugyanekkor.

Az impulzusmegmaradás miatt az m·v₁ és m·w₁ vektorok eredője úgy tud vízszintes lenni, ha v₁ függőleges komponense pont megegyezik w₁-gyel, csak ellentétes irányúak. (Összegük nulla.)

Induláskor v₀ függőleges komponense v₀·sin 30° = v₀/2 = 10 m/s

Legyen függőlegesen a pozitív irány lefelé, ezért ez -10 m/s

Ha t idő telt el az ütközésig:

v₁ függőleges komponense -10 m/s + g·t

w₁ = w₀ + g·t

(w₀ + g·t) + (-10 + g·t) = 0

→ w₀ = 10 - 2gt


x irányban ilyen messze ütköznek: v₀·cos 30°·t = v₀·√3/2·t = 17,32 m/s · t

A másik test ilyen magasból indul: H = v₀·sin 30°·t = 10 m/s · t

y irányban az ütközés helye:

A ferdén hajított test y pozíciója ütközéskor (most felfelé a pozitív irány): y = 10·t - 1/2·g·t²

Ütközésig a másik test ennyit esett lefelé: s = w₀·t + 1/2·g·t²

Ennek a kettőnek az összege éppen H:

y + s = H

(10·t - 1/2·g·t²) + (w₀·t + 1/2·g·t²) = 10·t

ami azt jelenti, hogy w₀ = 0! (Ez valójában kijött volna számolás nélkül is kis gondolkodással.)


w₀ = 10 - 2gt = 0

→ t = 0,5 s


Ezzel a) már gyorsan kész.


b) A rugalmatlan ütközés után a közös sebességük v₂

Az impulzusmegmaradás miatt az m·v₁ és m·w₁ vektorok eredője = 2m·v₂

Mivel a vektorok eredője v₁ vízszintes komponensének az m-szerese (a függőleges komponensek ki kellett ejtsék egymást, ahogy az előbb már írtam), ezért

2mv₂ = m·v₀·cos 30° = m·20·√3/2 m/s

v₂ = 5·√3 m/s


Mozgási energia ekkor: 1/2·2m·v₂² = ...

Helyzeti energia: 2m·g·y = ...


Ebből már b) is befejezhető energiamegmaradással.

2016. márc. 8. 23:20
 3/6 A kérdező kommentje:

1. Nem hinnén, hogy országos versenyen csak képletbehelyetesítes lenne. Kicsit összetettebb......

2. Nagyon szépen köszönöm a bő választ. Addig jutottam én is el, hogy w0= 10-2gt.

Onnantól nem tudtam kitalálni mit kellene felírni :/ Köszönöm még egyszer!

2016. márc. 9. 06:59
 4/6 bongolo ***** válasza:

Ahogy írtam fentebb, onnantól ki lehet találni számolás nélkül is, hogy w₀ = 0. Ezzzel a gondolatmenettel:


Ha nem lenne gravitáció, akkor a 30 fokos ferde hajítás egyenes vonalú egyenletes mozgás lenne. t idő alatt éppen abba a pontba jutna el, ahonnan indítjuk a másik testet. De van gravitáció. A mozgást szétbonthatjuk két komponensre: 30 fokos egyenes vonalú mozgás és szabadesés. Mindkettő t ideig megy. Gondolatban egymás mögé is rakhatjuk: először eljutunk 30 fokban gravitáció nelkül a felső pontba, onnan pedig 0 időponttól kezdve szabadesünk.

Így t idő múlva csak akkor találkozunk a másik testtel, ami ugyanonnan indul w₀-lal függőlegesen hajítva, ha w₀ = 0.

2016. márc. 9. 14:28
 5/6 anonim ***** válasza:
Ha ez országos verseny, akkor jól levitték a szintet... Már oda is mindenki bekerülhet... felháborító. Egyszerű primitív középiskolai feladat ez, bárki megoldja.
2016. márc. 9. 14:41
 6/6 A kérdező kommentje:
Hmmm :D ez tetszik amit írtál! Kiváncsi voltam a gondolatmenetre! Köszi szépen. Megoldva. A H magassaggal nem számoltam. Az az egyenlet hiányzott. :)
2016. márc. 9. 17:22