Az ABC háromszög oldalai: a = 9cm, b = 40cm és c = 41cm. Az AB oldalt B csúcson keresztül meghosszabbítjuk, majd felvesszük rajta az E pontot, úgy, hogy EB = 2*AB. Ugyanígy a BC oldalt C csúcson, CA oldalt pedig A csúcson keresztül meghosszabbítva felvesszük az F és G pontokat, úgy, hogy CF = 2*BC és AG = 2*CA. Határozd meg az EFG háromszög területét.


Meghatároztam a kisebb háromszög területét, így megkaptam az a oldalhoz tartozó magasságot, ami 40cm. Ebből kiderült, hogy az a oldal magassága a b oldal, vagyis a háromszög derékszögű. A háromszögek hasonlósága segítségével aránypárral ki tudtam számolni a GF oldal nagyságát, ami 121cm-re jött ki. És itt megakadtam. Egyáltalán kell a másik 2 oldal még? Héron képlettel meghatározható a terület?


Előre is köszönöm a segítséget!


ui.: Itt egy kép is: [link]


2016. okt. 2. 00:37
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha már így elkezdted, akkor igen, számold ki még a másik kettőt, aztán Héron képlettel a területet. (Bármely háromszög területét meghatározhatod ezzel a képlettel).

Habár én nem így csináltam/nám. Az oldalak kiszámításához szügséged lesz a szögekre (koszinusztétel, szinusztétel). A háromszög területére pedig ott a trigonometrikus képlet: a*b*sin(gamma)/2

Külön-külön kiszámoltam a 4 háromszög területét, majd összeadtam azokat, így nem kellet az FG, EF, EG oldalakat kiszámolnom. 3420 (3*1080+180) cm^2-t kaptam.

2016. okt. 2. 02:47
 2/9 A kérdező kommentje:
Erre én is gondoltam, de a szögeket hogyan kapom meg? Háromszög hasonlóságával felírom az arányt?
2016. okt. 2. 10:05
 3/9 A kérdező kommentje:

Na kiszámoltam én is az én módszeremmel. Hát ugye a sinusok miatt lett egy kis csúszás, és a terület 3473,52cm^2.


Akkor végül is mi a kényelmesebb módszer? :)

2016. okt. 2. 10:59
 4/9 anonim ***** válasza:

Jó három éve találkoztam először ezzel a feladattal, akkor barkácsoltam magamnak egy képletet az ilyen jellegű problémák megoldására.


A levezetés mellőzésével a képlet:


A megváltozott és az eredeti terület aránya:

T'/T = 1 + p(r - 1) + q(p - 1) + r(q - 1)


ahol

T' - a megváltozott terület

T - az eredeti terület

p = a'/a

q = b'/b

r = c'/c

ahol

a, b, c - az eredeti oldalak hossza

a', b', c' - a megváltozott méretű oldalak hossza

és

(p,q,r) ≥ 0

Az összefüggés akkor is működik, a megváltozott hossz kisebb az eredetinél, pl. a magasságvonalak talppontjainak összekötésével keletkező háromszög területének számításánál.


A jelen feladatban minden oldal a saját hosszának kétszeresével lett meghosszabbítva, vagyis a megváltozott oldalak az eredetinek háromszorosai, azaz

p = q = r = 3


Behelyettesítve a területarány képletébe

T'/T = 1 + 3*[3(3 - 2)]

T'/T = 19

vagyis a megváltozott terület az eredeti 19-szerese.

Mivel

T = 9*40/2 = 180

így a megváltozott terület

T' = 19*180

T' = 3420 cm²

==========

ahogy az első válaszoló is írta.


DeeDee

**********

2016. okt. 2. 13:14
 5/9 anonim ***** válasza:
A szögeket nem tudod hasonlósággal kiszámolni. Mint írtam koszinusz-, szinusztétellel viszont igen. De mivel beláttad, hogy az ABC háromszög derkszögű, ezért itt alkalmazhatod a hegyesszög szögfüggvényeit (sin, cos, tg, ctg).
2016. okt. 2. 17:32
 6/9 anonim ***** válasza:

Úgy tűnik, nem ugyanarról a feladatról beszélünk.

A kiírás szerint a feladat: "Határozd meg az EFG háromszög területét."

A megoldáshoz nincs szükség a szögekre.


DeeDee

**********

2016. okt. 2. 19:06
 7/9 anonim ***** válasza:
Az csak egy lehetőség, úgy, ahogy a te megoldásod is. Nem lehet, mindent direkt kiszámolni. Az egy dolog, hogy te írsz egy képletet, amit iskolában nem tanítanak, és az alapján meg lehet a feladatot csinálni. Annak levezetése különben érdekel. :)
2016. okt. 2. 21:28
 8/9 anonim ***** válasza:

"Az csak egy lehetőség, úgy, ahogy a te megoldásod is"

Ebben teljesen igazad van, és ez a szép a matekban, hogy többféleképp is célhoz lehet érni.

Annyit viszont ki lehet követendő célként tűzni, hogy ez az út a lehető legegyszerűbben bejárható terepen vezessen át.

Egy szóval nem mondtam, hogy a szögeket nem lehet felhasználni, csak annyit akartam jelezni, hogy szögfüggvények sűrűjét nem árt elkerülni, ha van rá mód.

Ha érdekel, leírok egy olyan levezetést ehhez a feladathoz, amiben szögek is szerepelnek, de mivel az kiinduló háromszög derékszögű, a szögfüggvények nem okoznak gondot.


Kérésedre itt találod a képlet levezetését, ami a legegyszerűbb geometriai alapelemekkel operál:

[link]


DeeDee

**********

2016. okt. 4. 14:39
 9/9 anonim ***** válasza:
Köszi a levezetést! Habár ha érettségin ilyen feladat lenne nem hiszem, hogy ezt fogom használni (sokáig tartana levezetni, az idő alatt a szögeket is ki lehet számolni).
2016. okt. 7. 11:47