Matematikai feladattok megoldása?


Az alábbi matematikai feladatokat kellene megcsinálnom:


1. Három szám mértani sorozatot alkot, összegük 26. Ha a középső számhoz 4-et adunk, a három szám számtani sorozatot alkot. Melyik ez a három szám?


2. Három szám összege 114, mely egy mértani sorozat első három eleme, de tekinthetők egy számtani sorozat 1. ,4. és 25. elemének is. Melyik ez a három szám?


Elég ha egy rávezetést adtok, hogy hogyan kellene elindulnom.



2016. szept. 25. 13:28
 1/2 anonim ***** válasza:

A számtani sorozat elemeinek összege 30, hiszen a 26-hoz adtunk 4-et.

Így a középső elem 10, a két szomszédos elem 10-d, 10+d.

Ezért a mértani sorozat három eleme:

10-d; 6; 10+d

A mértani sorozatra érvényes, hogy a középső elem négyzete a szomszédosok szorzatával egyenlő:

(10-d)(10+d)=6

d^2=64, amiből d=8, vagy d=-8.

Tehát az eredeti három szám:

2; 6; 18, vagy 18; 6; 2


A másik feladat:

a számtani sorozat felírható:

a; a+3d; a+24d


ezek összege 114:

3a+27d=114

a+9d=38


a mértani sorozat miatt pedig:

(a+3d)^2=a(a+24d)

a^2+6ad+9d^2=a^2+24ad

9d^2=18ad

ebből d=0 vagy d=2a

d=0 konstans a sorozat: 38; 38; 38; ...

utóbbi esetben az előbbi egyenlettel összevetve:

d=2(38-9d)

ebből pedig: d=4

ezzel a=2

a három szám:

2; 14; 98

(a kvóciens 7)

2016. szept. 25. 13:49
 2/2 anonim ***** válasza:

én feladatok

te feladatsz

ő feladat

mi feladatunk

ti FELADATTOK

ők feladatnak

2016. szept. 26. 21:07