Egy kis segítség kellene ehhez a keverési feladathoz matekból, hogyan tovább, elakadtam?


150 mg 30%-os oldatból 45%-os oldatot szeretnénk készíteni. Desztillált víz és 75%-os oldat áll rendelkezésünkre. Melyiket,illetve abból mennyit használjunk fel? A koncentrációk tömegre vonatkoznak.


Számít az,hogy desztillált vízről van szó?

Ez a képlet kell:

C= m1*C1+m2*C2/m1+m2


Én ezt írtam le zh-n,de nem kaptam sok pontot rá. Miért?


m1=150g

C1=30%

m2=x

C2=75%


45=150g*30+75x/150g+m2


Elvileg a 45 helyére 30 kellene? Miért?



2016. okt. 24. 19:38
 1/6 A kérdező kommentje:

Bocsánat, a 30 valóban nem az elején van valószínűleg,véletlenül elírtam.

Jó a levezetésem?

2016. okt. 24. 20:16
 2/6 anonim ***** válasza:
Hogy mi? 30%-os oldatból sosem lesz 45%-os. Pontosan mik állnak rendelkezésre és mi a végcél?
2016. okt. 24. 21:27
 3/6 A kérdező kommentje:

Akkor leírom, hogy hogyan hangzik a feladat, ne figyelj arra ahogy eddig csináltam a feladatot. Itt van előttem a doga.


150 mg 30%-os alkoholos oldatból 45%-os oldatot szeretnénk készíteni. Desztillált víz és 75%-os oldat áll rendelkezésünkre. Melyiket,illetve abból mennyit használjunk fel? A koncentrációk tömegre vonatkoznak.

2016. okt. 24. 21:56
 4/6 anonim ***** válasza:

Kémiából ha vettétek a keverési egyenletet, akkor csak egy behelyettesítés lesz. Egyértelműen a 75%-os oldatot kell használnod, hiszen nem hígítani fogod, hanem növeled az oldatod töménységét.


m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2)*w3

ahol m1 = 1. oldat tömege

w1 = 1. oldat tömegszázaléka

...


150*30 + m2*75 = (150+m2)*45

4500 + 75m2 = 6750 + 45m2

30 m2 = 2250

m2 = 75mg.


Tehát a 75%-os oldatból 75mg-ot kimérve kapsz végül 45%-os töménységű oldatot. És kész is. :)

2016. okt. 24. 22:55
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi!
2016. okt. 25. 16:45
 6/6 A kérdező kommentje:
Igazából ez a feladat matematika órán volt.
2016. okt. 25. 16:48