Kérhetnék egy kis segítséget ehhez a feladathoz (lent)? Matek


Egy fahasáb méretei

a 14cm

b 10cm

c 15cm


Két egyforma, egyenként egy cm átmérőjű lyukat fúrunk bele.


Hány százalékkal csökken a tömege, ha a fa sűrűsége 800 kg /m 3 ?

Hány százalékkal változott a felszíne?



2014. okt. 31. 13:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem kellett volna megadnod, hogy milyen mély lyukakat fúrtatok? Másrészről viszont a felszíne:

Eredetileg:

(10x15+14x15+14x10)x2, azaz 1000 cm^2

A lyukak kiszámítása:kör területének kiszámítása:

r^2xπ Azaz 0,5^2xπ, vagyis 0,25xπ, ami kb.:1,57079632679.....cm^2 -nek a fele

( vigyázz, ez már a két kör területe lenne!)

Innen már csak kivonod az ezerből a számot amit adtam, elosztod ezerrel és az lesz az eredeti terület százaléka ( természetesen utána szorzod százzal ).

kb.: 99,9214601836602551690........% Azaz 100-ból az említett összeg és annyi százalékkal csökkent a felszíne.



A lyukak mélységét még várom!

2014. okt. 31. 13:48
 2/11 anonim ***** válasza:
Gondolom teljesen átmenő furatról beszélünk. A felszín pedig nem csökken, hanem nő, mivel ha átfúrod, akkor belül "keletkezik" egy hengerpalást, ami lényegesen nagyobb lesz, mint a 2*kör alapterület.
2014. okt. 31. 14:04
 3/11 A kérdező kommentje:
jaj, bocsánat ! Lyukak mélysége: 10 cm
2014. okt. 31. 15:28
 4/11 anonim ***** válasza:
És a 10cm-es oldalt fúrod át, azért 10cm vagy pl a 15-ösbe? Nem mindegy.
2014. okt. 31. 18:34
 5/11 anonim ***** válasza:
Másrészről szerintem az sem mindegy, hogy az említett lyukak végén a terület "sima", tehát mondjuk nem kúpot formáz, mert akkor, habár minimálisan is, de nőhet a felszín.
2014. okt. 31. 20:40
 6/11 A kérdező kommentje:
sima, egyenesen fúrja át a 10 cm-t. vagyis a henger magassága 10cm
2014. okt. 31. 22:15
 7/11 anonim ***** válasza:

Felszínváltozás:

Hát, számomra nem derült ki, hogy most akkor a 10 cm-es szélességet fúrtuk-e át vagy nem.

Ha igen, akkor teljesen átment rajta a henger, vagyis a hasáb felszínéből kivonjuk a henger 2 köralapját és hozzáadjuk a palástját, így ezt kapjuk:

1000-(2*0,5^2*pí) + 10pí = 1000 + 9,5pí

2 lyukat fúrtunk bele, vagyis 1000 + 19pí =1059,69cm^2

százalékos változás: 1059,69 / 1000 x 100 = 105,97 vagyis 5,97%-kal nőtt a felszíne a hasábnak.


Ha másik irányban fúrtunk bele, akkor a körlap ami kivonódik a hasáb felszínéből, visszaadódik belül, mert nem ment át a henger a hasábon.

Ebben az esetben a hasáb felszínéhez hozzá kell adni a henger palástját, vagyis:

palást: 2 * 0,5 * 10 * pí (*2, mivel 2-t fúrunk bele)

1000 + 2 * 10pí= 1000 + 20pí = 1062,83cm^2

százalék: 6,28%-kal(pont 2pí%-kal) nőtt a felszíne.

2014. nov. 2. 02:20
 8/11 A kérdező kommentje:
és a tömege?
2014. nov. 2. 12:08
 9/11 A kérdező kommentje:
nekem a tömege 0,74%-al csökkent. Jó?
2014. nov. 2. 12:57
 10/11 anonim ***** válasza:
nekem 0,8% lett mert ugye jól kerekítettem, de amúgy igen, jó.
2014. nov. 2. 13:24
1 2