Erre a feladatra nincs valami egyszerűbb megoldás?


"Tételezzük fel, hogy egy gyermek születésekor ugyanakkora a valószínűsége annak, hogy az újszülött fiú vagy lány. Tudjuk, hogy egy háromgyermekes családban van leány. Mennyi annak a valószínűsége, hogy valamelyik testvére fiú?"


Itt mindenhol úgy találtam meg a megoldást, hogy végig fel volt írva az esemény halmaz, viszont mi 6 gyerekkel kaptuk meg, és arra sok idő volt összeszedni az összes esetet. Másképp nem lehet kiszámolni?



2017. szept. 30. 14:35
 1/9 anonim ***** válasza:
52%

De van. A komplementerrel kell számolni.


P(A|B)-t kell kiszámolni, az A esemény, hogy van fiú a családban, a B esemény, hogy van lány a családban.


P(A|B)=P(A metszet B) / P(B)


P(A metszet B) azt jelenti, hogy van a családban fiú és lány is.

Ezt a komplementerrel könnyű kiszámolni.

A metszet B komplementere, hogy a családban VAGY csak fiú van VAGY csak lány.

Annak a valószínűsége, hogy csak fiú van n gyerek között:

(1/2)^n

A csak lány ugyanennyi: (1/2)^n

A kettő összege 2*(1/2)^n

Tehát P(A metszet B) = 1 - 2* (1/2)^n


P(B) szintén komplementerrel számolható. B komplementere, hogy minden gyerek fiú.

P(B) = 1-(1/2)^n


Tehát annak az esélye, hogy a lánynak van fiú testvére:


P(A|B) = [1 - 2* (1/2)^n ]/[1-(1/2)^n]


Ellenőrizzük le 2 gyerekre felírva az összes esetet:


FF - eleve kizárva

FL - jó eset

LF - jó eset

LL - rossz eset

Annak az esélye, hogy a lánynak van fiú testvére 2/3.


Nézzük a képletet:

[1 - 2* (1/2)^2 ]/[1-(1/2)^2] =

(1 - 1/2)/(1-1/4) = (1/2) /(3/4) = 1/2 * 4/3 = 2/3


Tehát a képlet működik n=2-re, így valószínűleg bármilyen n-re is működni fog.

2017. szept. 30. 14:47
 2/9 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Az, hogy már van egy lány a családban, nem befolyásolja a másik két gyerek nemét, annyit tudtál meg belőle, hogy 2-re kell megnézni a valószínűséget.


Mennyi az esélye, hogy egyik sem fiú? 1/2 * 1/2 = 1/4

Tehát 3/4 a valószínűsége, hogy legalább egy fiú van köztük.


Ha egy hatgyermekes családban már van egy lány, akkor az a kérdés, hogy a maradék 5 közül mennyi az esélye, hogy legalább egy fiú?


Megint számoljuk ki, hogy mennyi az esélye, hogy mind lány?

(1/2)^5 = 1/32


Tehát 31/32 a valószínűsége, hogy van köztük fiú.


Ha jól értettem a kérdésedet.

2017. szept. 30. 14:47
 3/9 anonim ***** válasza:
Az második válasz szerintem nem jó, mert nem mutathatunk rá az egyik gyerekre, hogy neki kell lánynak lenni a 3 közül.
2017. okt. 1. 11:04
 4/9 Pelenkásfiú ***** válasza:
Miért számít, hogy melyik lány a 3 közül? Nem ír a feladat kort meg semmit, tehát szerintem nincs sorrend.
2017. okt. 1. 11:32
 5/9 anonim ***** válasza:

Az első gondolatmenet helyes, de sztem más az eredmény:

Odáig oké. hogy P(A|B)=P(A metszet B)/P(B),

Ahol A esemény: van fiú, B esemény: van lány.

Az összes eset 2^6, mert minden gyerek kétféle lehet egymástól függetlenül.


Mármost P(B)=(2^6-1)/2^6, mert egy esetben nincs fiú, akkor, ha mindenki lány.


Továbbá P(A metszet B)=(2^6-2)/2^6, mert két olyan eset van, amikor nincs mindkét nem a gyerekek között.


Tehát a keresett valószínűség: 62/63

2017. okt. 1. 12:12
 6/9 anonim ***** válasza:

Pelenkásfiúnak:

Csak gondolj a kétérmés alapfeladatra. Ott is látszólag 3-féle eset van, és ezek közül egy a fej-írás, így a fej-írás esélye 1/3 lenne. De ha elvégzed jó néhányszor, akkor 1/2 jön ki. Miért? Mert a sorrend is számít, és ha így számolunk, akkor a helyes 2/4 eredményt kapjuk.

Itt is hasonló a helyzet, nem lehet figyelmen kívül hagyni a sorrendet.

2017. okt. 1. 12:35
 7/9 anonim ***** válasza:

"Az első gondolatmenet helyes, de sztem más az eredmény:

...

Tehát a keresett valószínűség: 62/63

"


Ha behelyettesítesz n=6-ot a levezetett képletbe, akkor (62/64) / (63/64) = 62/63 jön ki.

Tehát, hogy nemcsak a gondolatmenetem jó, hanem az eredményem is, amit ezúton megerősítettél.

2017. okt. 1. 12:46
 8/9 Pelenkásfiú ***** válasza:

#6 Nem értem, amit írsz.

Oké, módosítsuk a feladatot:

Dobtunk egy fejet. Mennyi annak a valószínűsége, hogy két dobásból lesz egy írás?

Egyedül akkor NEM lesz írás, ha mindkettő fej. Ennek 1/4 a valószínűsége, tehát 3/4 a valószínűsége, hogy lesz LEGALÁBB EGY írás.


Mi a rossz ebben?

2017. okt. 1. 13:02
 9/9 anonim ***** válasza:

"Dobtunk egy fejet. Mennyi annak a valószínűsége, hogy két dobásból lesz egy írás?

Egyedül akkor NEM lesz írás, ha mindkettő fej. Ennek 1/4 a valószínűsége, tehát 3/4 a valószínűsége, hogy lesz LEGALÁBB EGY írás. "


Nem ez a kérdés.


Hanem az, hogyha az egyik érme fej, akkor mennyi a valószínűsége, hogy a másik írás.


4 eset van:

FF

ÍF

ÍÍ


Ebből a ÍÍ nem játszik, mert MEGMONDTUK, hogy az egyik fej.

Arról szól a FELTÉTELES VALÓSZÍNŰSÉG, hogy bizonyos eseteket eleve kiszűrünk.


Tehát maradt 3 eset, most ez az ÖSSZES ESET:

FF

ÍF


Tehát mennyi az esélye, hogy van közte írás?

2 jó eset van a 3-ból

Tehát p=2/3

2017. okt. 1. 13:25