János bácsinak 224db "A" részvénye van aminek darabját 924Ft-ért vette.

Emellett van még 228db "B" részvénye amiknek 165,3 Ft-ért vette darabját.


A vételi megbízás jutaléka 0,45%

Az eladási jutalék szintén 0,45%


Jelenlegi árfolyam

"A" részvény: 935Ft

"B" részvény: 173Ft


1. kérdés:

Ha nem adja el János bácsi a részvényeit, akkor mennyi a jelenlegi profitja / vesztesége(részvényeinek értéke)?


2. kérdés

Ha eladja a jelenlegi árfolyamon a részvényeit, mennyi a nyeresége / vesztesége?


*tekintsünk el a nyereségadótól, jövedelemadótól, számlavezetési költségektől, kizárólag a jutalékot számoljuk költségként.



2017. szept. 14. 08:19
 1/5 anonim ***** válasza:

Kiszámolod mennyit költött, amikor megvette a részvényeket:


224*924+228*165,3=244664,4

Erre még ki kellett fizetni 0,45% jutalékot.

költség: 244664,4*1,0045=245765,4


A részvények jelenlegi értéke:

224*935+228*173 = 248884


Jelenlegi "profitja" 3118,61


Ha most eladná, akkor ki kellene fizetni az eladási jutalékot is.

Tehát csak 248884*0,9955 = 247764 -et kap kézhez.


A tényleges "profitja" 1998,63

2017. szept. 16. 12:17
 2/5 A kérdező kommentje:

A 0,45% a vételi jutaléka a brókercégnek. Tehát élből le kell vonni, az elején, nem értem miért kellene 1,0045 szorozni János bácsi kezdőtőkéjét.


A brókercég nem ad hozzá János bácsi megtakarításához egy fillért sem, hanem elvesz mint megbízási díj, vagy jutalék.

2017. szept. 16. 12:53
 3/5 A kérdező kommentje:
Valaki értelmesebb?
2017. szept. 16. 23:48
 4/5 anonim ***** válasza:

Nagyon tetszik, hogy annyira okos vagy, hogy megkérdezed a választ, aztán még ki is oktatsz.


224*924+228*165,3=244664,4

Erre még ki kellett fizetni 0,45% jutalékot.

költség: 244664,4*1,0045=245765,4



Nagyon tetszik, hogy annyira okos vagy, hogy megkérdezed a választ, aztán még ki is oktatsz.


Ha nem lenne jutalék, akkor ennyibe kerülne:

224*924+228*165,3=244664,4


Mivel van jutalák, ezért János bácsinak többet kell kifizetnie, mint amennyibe a részvények kerülnek, 0,45%-al többet.


valamihez, ha hozzáadod az értékének a 0,45%-át, az azt jelenti, hogy meg kell szoroznod 1,0045-el.



Még egyszer a jutalék azt jelenti:

Ha te veszel, akkor többet fizetsz, mint amibe ténylegesen kerül az áru.

Ha te adsz el, akkor kevesebb pénzt kapsz, mint amennyiért alapból el tudnád adni.



Én is marhára örülnék, ha "valaki értelmesebb" kérdezne, de sajnos csak te vagy itt.

2017. szept. 17. 19:39
 5/5 A kérdező kommentje:
Oké, elnézést, igazad van. Sajnálom. :(
2017. szept. 19. 10:29