Igazából eredményt nem muszáj írni, csak a közös nevező kell nagyon, onnantól persze sima ügy xd


a) 3 5

_ + _

6 16


b) 5 1

_ + _

6 9


c) 3 7

_ + _

10 15


f) 7 1

_ - _

9 3


g) 13 3

_ - _

15 5


h) 3 3

_ - _

8 12


a betűk azért nem sorrendben vannak, mert a feladat többi részében szorzás volt (d, e) és azokat megtudtam csinálni



2017. jan. 13. 15:56
 1/4 A kérdező kommentje:
jaj hülye betűjelek remélem értitek attól függetlenül a feladatot :(((
2017. jan. 13. 15:57
 2/4 anonim ***** válasza:

Közös nevezők:

a) 48

b) 18

c) 30

f) 9

g) 15

h) 8 (mert a 3/12=1/4=2/8)

2017. jan. 13. 16:02
 3/4 anonim ***** válasza:
A közös nevezőt legegyszerűbben úgy tudod megtalálni, hogy veszed a nagyobb nevezőt, és megnézed, megvan-e benne a kisebb nevező maradék nélkül. Ha nincs, megnézed ugyanezt a nagyobb nevező kétszeresével, háromszorosával, stb. addig, míg nem osztható az érték a kisebb nevezővel.
2017. jan. 13. 16:03
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha tudsz szorozni osztani akkor egyszerű a módi

gyakorlatban ezen példákon át

a; 3/6 + 5/16 ... na a módszer az , hogy a nevezőket összeszorzod minden esetben amikor közös nevezőt keresel itt a szorzás eredménye(6*16)=96 lesz tehát lehet már úgy felírni , úgynevezett keresztbe szorzással , hogy számlálóban(16*3)/96 + újra a számlálóban (6*5)/96 .... itt ugye akkor kijön az , hogy 48/96 + 30/96 mivel közös nevező összelehet adni a számlálókat ezután megkapjuk, hogy 78/96 ... mivel páros ezért legegyszerűbb módszer, hogyha nem ismersz oszthatósági szabályokat, hogy mivel mind a két szám páros ezért elkezded osztani kettesével tehát először kapod, hogy 39/48 ... itt megakadna a tudomány a kettesével való osztással de mivel tudjuk , hogy a 39 osztható 3-mal ezért itt ezt a lépést hozzuk ami ugye 13-at eredményez, és természetesen a 48-is osztható 3-mal az ugye 16 és akkor így a végeredmény 13/16-od lesz

g; példában a nevezők szorzata az előbb használt módszer alapján 15*5 az-az 75 a közös nevező ebből következik , alkalmazzuk a keresztbeszorzásos módszer úgy , hogy a számlálóban (13*5)/75 - számlálóban ismét (3*15)/75 ... tehát összességében 65/75 - 45/75 -t kapunk , ami 65-45 az ugye 20 tehát 20/75 ... innen 2-vel nem tudunk osztani 3-mal szintén nem 4-gyel sem tehát akkor 5-tel osztunk(persze ez következik abból a szabályból , hogy ha 0-ára vagy 5-re végződik a szám akkor osztható 5-tel...de amíg ezek a szabályok nem mennek addig próbálkozz és berögződik ;) ) szóval 20/75-ből 5-tel való osztás során 4/15-öt kapunk ... ez a végeredmény

2017. jan. 13. 16:34