50cm3 2 molos H2SO4 oldat semlegesitesehez hany g 16 tomeg%os NaOH-oldat szukseges?

Nem ertem ezt a feladatot. :(

2017. aug. 25. 19:11
 1/1 anonim ***** válasza:

de melyik részét nem érted ?


Van egy kevés kénsav oldatot és szeretnéd semlegesíteni, az a kérdés, hogy mennyi lúg kell hozzá ?!



A reakció egyenlet :


H2SO4 + 2 NaOH = Na2SO4 + 2H2O


Tehát a feladat:

1. kiszámolni, mennyi kénsavunk van

2. az mennyi lúggal reagál

3. mennyi oldatban van a szükséges lúg



1.)

2 molos az oldat az rendesen leírva: c(H2SO4) = 2 mol/L


n= V*c

V= 50 cm3 = 0,05 L

n(H2SO4)= 0,05 L * 2 mol/L = 0,1 mol


2.)

1 mol kénsav semlegesítéséhez 2 mol NaOH kell

n(NaOH) = 2 * n(H2SO4) = 2 * 0,1 mol = 0,2 mol



3.)

M(NaOH) = 23+16+1 = 40 g/mol

m = n*M = 0,2 mol * 40 g/mol =8 g


100g oldatban van 16 g lúg

X g oldatban van 8 g lúg


X = 50g NaOH-oldat szükséges

2017. aug. 25. 20:37