Nem ertem ezt a feladatot. :(2017. aug. 25. 19:11
1/1 anonim válasza:
de melyik részét nem érted ?
Van egy kevés kénsav oldatot és szeretnéd semlegesíteni, az a kérdés, hogy mennyi lúg kell hozzá ?!
A reakció egyenlet :
H2SO4 + 2 NaOH = Na2SO4 + 2H2O
Tehát a feladat:
1. kiszámolni, mennyi kénsavunk van
2. az mennyi lúggal reagál
3. mennyi oldatban van a szükséges lúg
1.)
2 molos az oldat az rendesen leírva: c(H2SO4) = 2 mol/L
n= V*c
V= 50 cm3 = 0,05 L
n(H2SO4)= 0,05 L * 2 mol/L = 0,1 mol
2.)
1 mol kénsav semlegesítéséhez 2 mol NaOH kell
n(NaOH) = 2 * n(H2SO4) = 2 * 0,1 mol = 0,2 mol
3.)
M(NaOH) = 23+16+1 = 40 g/mol
m = n*M = 0,2 mol * 40 g/mol =8 g
100g oldatban van 16 g lúg
X g oldatban van 8 g lúg
X = 50g NaOH-oldat szükséges