A 4,8 m%-os oldat sűrűsége: 1,030g/cm32015. okt. 26. 17:04
1/2 Bugya Péter válasza:
M(H2SO4)=98 g/mol
2,186*98 = 214,228 g/dm3-es az oldat. 1 dm3 tömege 1000*1,126 = 1126g, ebből 214,228g H2SO4 vagyis 1126-214,228 = 911,772g víz.
Az oldatban a kénsav és víz aránya 1:4,256. (1g kénsavra 4,256g víz jut). Ha az 1000g vízhez x gramm kénsavat adunk, ezzel együtt 4,256x gramm víz kerül bele, vagyis:
x/(1000+5,256x) = 0,048 (oldott anyag/oldat tömege az összeöntés után)
beszorozva az oldat tömegével:
x = 48+0,252x
0,747x = 48
x = 64,19g kénsavat kell a vízhez adni, ami 64,19+64,19*4,256 = 337,407g oldatban van, ennek a térfogata: 337,407/1,126 = 299,65 cm3.
2/2 A kérdező kommentje:
Hű, nagyon köszönöm! Vagy egy órát rágódtam rajta és mindig belebonyolódtam. Köszönöm-köszönöm!!! :)
2015. okt. 28. 07:42