Összekeverünk 6 cm3 pH=3 HCl oldatot és 14 cm3 pH=3 H2SO4 oldatot. Mekkora lesz a keletkező oldat pH-ja?

Valaki segítene ennek a megoldásában? Ha lehet,akkor vezessétek már le nekem, hogy miből mi lett és miért. :D Köszi előre is!

2013. dec. 4. 22:13
 1/4 anonim ***** válasza:

Először is nézzük meg, hány mol hidrogéniont szolgáltat a két sav külön-külön. A sósav esetében a pH-ból tudjuk hogy a [H+]=0,001 mol/dm3, nekünk meg van belőle 0,006 dm3, ebből n=c*V=0,001*0,006 = 6*10^(-6) mol


A kiindulási kénsavoldat koncentrációja is 0,001 mol/dm3, de ő két proton leadására is képes, és abból 0,014 dm3 van, szóval az általa hozott hirdogénion mennyisége: n=2*c*V=2*0,001*0,014 = 2,8*10^(-5) mol.


Az összeöntött oldatban tehát összesen 6*10^(-6) + 2,8*10^(-5) = 3,4*10^(-5) mol H+ van. Ennek az oldatnak a térfogata viszont már 20 cm3 azaz 0,02 dm3. Számoljunk H+ koncentrációt: c=n/V=3,4*10^(-5)/0,02 = 0,0017 mol/dm3. Innen a pH = -lg(0,0017) = 2,77

2013. dec. 4. 22:54
 2/4 A kérdező kommentje:
Én is így próbáltam, de nem jó. :S
2013. dec. 5. 08:37
 3/4 anonim ***** válasza:

a kénsav esetében a 0,001 mol/dm3-t nem osztani kellene 2-vel a szorzás helyett az n kiszámítása során? mert a belőle kapott ph-s számolás során már meg lett duplázva nem?

szóval sztem n=2*c*V=2*0,001*0,014 helyett n=c/2*V

2013. dec. 9. 03:02
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi, már kijött :)
2013. dec. 9. 20:36