Előre is köszönöm annak, aki segít!2014. febr. 28. 22:05
1/2 anonim válasza:
Reakció: 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O
150 g 20 m/m%-os kénsavoldatban a kénsav tömege: 150x0,2=30 g
200 g 20 m/m%-os nátronlúgban a nátrium-hidroxid tömege: 200x0,2=40 g
A kénsav anyagmennyisége: 30/98=0,3061 mol
A nátrium-hidroxid anyagmennyisége: 40/40=1 mol
A limitáló reagens a kénsav lesz, mivel 1 mol nátrium-hidroxid 0,5 mol kénsavval reagálna sztöchiometrikusan.
A nátrium-hidroxid feleslege miatt a keletkező oldat kémhatása lúgos lesz.
A reakció során a kénsavval azonos anyagmennyiségű só keletkezik, melynek tömege: 0,3061x142=43,5 g
A keletkezett sóra nézve - eltekintve az esetleg kontrakcióktól, dilatációktól - az oldat 43,5/350x100=12,4 m/m%-os.
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2014. márc. 1. 14:55