Összeöntünk 150 g 20 m/m%-os H2SO4 és 200g 20 m/m%-os NaOH oldatot. Milyen lesz az oldat kémhatása? Hány százalékos lesz az oldat a keletkezett sóra nézve?

Előre is köszönöm annak, aki segít!

2014. febr. 28. 22:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Reakció: 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O

150 g 20 m/m%-os kénsavoldatban a kénsav tömege: 150x0,2=30 g

200 g 20 m/m%-os nátronlúgban a nátrium-hidroxid tömege: 200x0,2=40 g

A kénsav anyagmennyisége: 30/98=0,3061 mol

A nátrium-hidroxid anyagmennyisége: 40/40=1 mol

A limitáló reagens a kénsav lesz, mivel 1 mol nátrium-hidroxid 0,5 mol kénsavval reagálna sztöchiometrikusan.

A nátrium-hidroxid feleslege miatt a keletkező oldat kémhatása lúgos lesz.

A reakció során a kénsavval azonos anyagmennyiségű só keletkezik, melynek tömege: 0,3061x142=43,5 g

A keletkezett sóra nézve - eltekintve az esetleg kontrakcióktól, dilatációktól - az oldat 43,5/350x100=12,4 m/m%-os.

2014. márc. 1. 14:42
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2014. márc. 1. 14:55