Valaki segítene egy mátrixos egyenlet megoldásában?

Az 'A' kétszer kettes négyzetes mátrix: a(1,1)=2; a(1,2)=2; a(2,1)=1; a(2,2)=1. Oldjuk meg az X^5=A egyenletet. (Remélem érthetően írtam le, a zárójelben levő tagok az elem pozícióját jelzik.)

2017. aug. 11. 21:07
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Én is leellenőriztem a megoldásomat és jó...
2017. aug. 17. 21:17
 12/14 anonim ***** válasza:

Bocs, igazad van, elszámoltam!

De a gondolatmenetem jó, ez a helyes:


Először is az nem 5-ik, hanem csak 4-ik kitevő:

X^5=(a+kb)^4*X


Aztán meg hülyén vittem tovább a dolgot:

(a+kb)^4*X=A

azaz elemenként:

(a+kb)^4*a=2

(a+kb)^4*b=2

(a+kb)^4*ka=1

(a+kb)^4*kb=1


az első és a második miatt a=b

az első és a harmadik miatt k=0,5

ezeket beírva az elsőbe:

(1,5a)^4*a=2

(81/16)*a^5=2

a^5=32/81

és így a=b=5/81^(1/5)


tehát a mátrix:


[(2/81^(1/5),2/81^(1/5));(1,5/81^(1/5),1,5/81^(1/5))]


közelítőleg:

[(0,83;0,83);(0,415;0,415)]


ÉÉÉS ez KI IS JÖN!!!!!


Bocs a félreszámolásért!

2017. aug. 17. 21:50
 13/14 anonim ***** válasza:

az utsó értékek jók , desz4rul írtam a pontosat:


na akkor a mátrix rendesen:


[(2/81^(1/5),2/81^(1/5));(1/81^(1/5),1/81^(1/5))]


tehát az eredeti mátrix elemeit (5-ik gyök 81)-gyel kell osztani, és ez a helyes

2017. aug. 17. 21:52
 14/14 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm mindenkinek!
2017. aug. 29. 16:39
1 2