Valaki segítene szöveges egyenlet megoldásában?


Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 9. Ha a számjegyeit felcseréljük, 45 -tel kisebb számot kapunk. Melyik ez a szám?


Szóval.


10x+x=9


De x+10x=9 ugyanúgy...


Nem értem, most mit kéne megcserélnem...



2016. aug. 22. 15:30
 1/2 anonim ***** válasza:

A kétjegyű szám alakja: 10x+y

számjegyek összege 9 10(9-x) x

eredeti szám: 9-x... x --->10(9-x)....x

új szám: x ...9-x --->10x..9-x

egyenlet:

10(9-x)+x=10x+9-x+45

90-10x+x=9x+54

90-9x=9x+54

36=18x

x=2

Az eredeti szám:72

Új szám:27

72-45=27

2016. aug. 22. 15:41
 2/2 anonim ***** válasza:

A 10x+x akkor lenne jó, hogyha tudnánk, hogy a szám xx alakú (11, 22, 33, ..., 99). Ráadásul ha számjegyek összegéről van szó, akkor csak a számjegyeket adjuk össze, tehát 58 esetén 5+8=13. A te felírásodban a 66-ban így akarod összeadni a számjegyeket: 60+6=66, értelemszerűen a számot kapjuk vissza, nem pedig a számjegyek összegét.


Egyébként az ilyen feladatotak nem nehéz megoldani akkor sem, hogyha nem tudunk egyenletet felírni; felírjuk az összes olyan számot, melyre igaz, hogy a számjegyek összege 9:


18, 27, 36, 45, 54, 63, 72 81, 90, majd ezekre megnézzük, hogy melyik lehet jó. Mivel minden lehetőséget végignézünk ebben az esetben, biztos, hogy minden megoldást megtalálunk (még ha adott esetben nincs is megoldása).

2016. aug. 22. 16:16