Derékszögű tetraéder magasságháromszögének területe?


Adva van egy derékszögű tetraéder (egyik pontjából kiinduló háromszögek mind derékszögűek). A derékszögű csúcsából a szemközti lapra merőleges síkot bocsájtunk melynek metszete egy T területű háromszög (vagyis a sík egy másik csúcson is áthalad). A szemközti lapot két háromszögre osztja: Ta és Tb területűekre.

A kérdés, hogy hogyan fejezhető ki T a Ta és Tb területek segítségével, ha egyáltalán kifejezhetőek csak velük?



2017. júl. 9. 21:33
 1/3 anonim ***** válasza:
A feladattal csak az a probléma, hogy 1 darab pontból több, mint lehetetlen egyértelműen síkot bár csájtani bárhová is, ez viszont nem lenne probléma, hogyha akárhogyan húzzuk be a síkot, ugyanolyan területű háromszögeket kapunk, amit pedig kétlek.
2017. júl. 9. 21:58
 2/3 A kérdező kommentje:
Akkor parametrikus felírás lehetséges? (Ahol paraméterek legyenek az tetraéder éleinek hosszai.)
2017. júl. 9. 22:10
 3/3 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a T háromszög síkja a c oldalélen halad át. Ekkor az (a, b) síkbeli oldala legyen h, az alapsíkbeli oldala legyen d. (Rajzold fel...)


Az a, b, c paraméterekkel a térfogat felírható:

abc/6=(Ta+Tb)*m/3

ahol m a T ter. háromszög magassága is.

átrendezve: m=abc/2(Ta+Tb)


Aztán h is kifejezhető az (a, b) befogójú derékszögű hsz-ben: a területet kétféleképpen felírva:

a*b/2=gyök(a^2+b^2)*h/2

amiből: h=a*b/gyök(a^2+b^2)

a T háromszög is derékszögű, ezért:

c^2+h^2=d^2

innen: d^2=c^2+a^2*b^2/(a^2+b^2)

másképpen: d^2=(a^2*c^2+b^2*c^2+a^2*b^2)/(a^2+b^2)


Na végül a keresett terület a kapott m és d értékekkel felírható:

T=d*m/2

de ez így elég bonyolult, biztos folytatható...

2017. júl. 10. 11:53