Én már próbáltam, de szerintem nincs meg minden adat. Egy gát keresztmetszete 3,6 m magas húrtrapéz, melynek alapjai 13,5m és 6,5m. A gát 20m- es szakaszon beomlott. Hány köbméter omlott be? Szerintem az a baj, hogy nem tudjuk, milyen hosszú a gát.
2010. máj. 19. 16:41
 1/6 anonim ***** válasza:
" A gát 20m- es szakaszon beomlott."
2010. máj. 19. 16:50
 2/6 anonim ***** válasza:

szerintem meg az a baj, hogy nem tudod értelmezni a feladatot.

20 méteren omlott be, és neked ennek a földmennyiségnek kéne a térfogata. Minek neked ehhez a gát teljes hossza?

Először a húrtrapéz területét számolod ki: 2 magasságot berajzolod a rövidebb alapok végpontjaiból indulva. Így kapsz 2 derékszögű 3szöget melyek átlója kiszámolható, a 2 befogót ismered. Ezenkívül kapsz még egy téglalapot melynek 2 oldala 6,m5 illetve 3,6 m.

Ezeket összeadod így megkapod a trapéz területét, majd hasábot csinálsz belőle, aminek kell a térfogata. Minden adatot ismersz csak beszorzod 20 méterrel.

2010. máj. 19. 16:53
 3/6 anonim ***** válasza:

egyet elírtam 6,5 m akart lenni.

Az átfogóra meg most nézem, hogy szükség sincsen... simán összeszorzod a 2 befogót és elosztod 2-vel, aztán meg vissza is szorzod mert 2 ilyen 3szöged van :)

2010. máj. 19. 16:56
 4/6 anonim ***** válasza:

Felosztod a húrtrapézt egy téglalapra és 2 háromszögre és kiszámolod a területüket. majd összeadod a téglalap és a háromszögek területét és szorzod 20-al.

Vagyis:

téglalap területe: 6.5m*3.6m=23.4m2

háromszög területe: (3.5m*3.6m:2)*2=12.6m2

összeadod: 23.4m2+12.6m2=36m2

ezt szorzod 20-al mert 20m hosszan omlott be a gát

36m2*20m=720m3

vagyis 720m3 omlott be.

ha esetleg nem lenne jó akkor elnézést kérek,javítsatok ki :)

amúgy kedves kérdező ez a feladat hányadik osztályos???

2010. máj. 19. 17:05
 5/6 A kérdező kommentje:
7.?:)
2010. máj. 19. 18:00
 6/6 anonim ***** válasza:
Trapéz területképlete: középvonal hossza * magasság
2010. máj. 20. 09:28