Segít nekem valaki a matekba?

Anya 4 év múlva kétszer olyan idős, mint a lánya, de 6 évvel ezelőtt háromszor volt idősebb. Hány éves az anya és a lánya? A gondolat menetet is írjátok ki! Léci:)
2010. márc. 12. 16:45
 1/7 anonim ***** válasza:

anya+4=2*lány

anya-6=3*(lány-6)


anya=2*lány+4

2*lány-2=3*(lány-6)

lány=1.5*(lány-6)+2

lány=1.5*lány-7

lány=14

anya=32


tudom hülyén csináltam de így is kijött :P

2010. márc. 12. 17:00
 2/7 anonim ***** válasza:
na jó most nézem hogy valahol nem kicsit elcsesztem :D
2010. márc. 12. 17:04
 3/7 anonim ***** válasza:

anya+4=2*(lány+4)


anya-6=3*(lány-6)

anya+4=3*(lány-6)+10


2*(lány+4)=3*(lány-6)+10

2*lány+8=3*lány-8

Lány=16

Anya=36


na csak kijött :D

2010. márc. 12. 18:17
 4/7 anonim ***** válasza:

Hali!


az anya jelenlegi életkora x, lányáé y

anya 4 év múlva 2szer lesz idősebb a lányánál (aki addig szintén öregszik 4 évet) vagyis x+4=2(y+4)

6 évvel ezelőtt 3szor volt idősebb, mint a lánya 6 évvel ezelött, vagyis x-6=3(y-6)


van 2 db 2 ismeretlenes egyenletünk

x+4=2(y+4)

x-6=3(y-6)


az egyikből kifejezzük az x-et (hogy csak 1 ismeretlenünk legyen)

x-6=3(y-6)

x-6=3y-18 /+6

x=3y-12 ezt behelyettesítem az első egyenlet x-e helyére


(3y-12)+4=2y+8

3y-8=2y+8 /+8

3y=2y+16 /-2y

y=16 (lány életkora)

ezt visszahelyettesítem x-be, ami 3y-12, azaz 3*16-12=36, azaz az anya életkora

2010. márc. 12. 18:30
 5/7 A kérdező kommentje:

köszi:)

de miért a lányét és miért nem az anyának az életkorát szoroztuk?

2010. márc. 12. 19:11
 6/7 anonim ***** válasza:

Mert az anya 2szer olyan idős, mint a lánya, és nem fordítva.

Az egyenlet felírásakor arra törekszünk, hogy agyanannyi az életkor legyen az egyenlet mindkét oldalán, az egyiken az anyáé, a másikon a lányáé.

Az anya életkorát a lányáéból fejezzük ki, akiről tudjuk, hogy ha megduplázzuk, akkor az anyjáét kapjuk. Csak mind a két esetben figyelembe vesszük az eltelt éveket.


Érthető voltam?

2010. márc. 13. 07:40
 7/7 A kérdező kommentje:

köszi értehető volt

az x-ből megkapjuk az y-t és fordítva:)

2010. márc. 14. 14:22