Mit nevezünk egy függvény értelmezési tartományának?


Mennyi üdítő italt öntünk abba a pohárba a henger alakú pohárba amelynek átmérője 8cm magassága 12cn ha csak a pohár magasságának háromnegyedéig töltjük az italt


levezetné ezt valaki?


2017. jún. 21. 13:13
 1/2 anonim ***** válasza:

A függvény értelmezési tartománya az a (legbővebb) halmaz, melynek minden eleme hozzárendelhető az értékkészlet valamelyik eleméhez. Például ha a te osztályod dolgozatot írt, és azt akarjuk megtudni, hogy ki hányast kapott a dolgozatra, akkor az értelmezési tartomány a dolgozatot írt embereket alkotják, az értékkészlet az {1;2;3;4;5} halmaz. Például ha X ember 3-ast kapott, akkor azt így is lehet jelölni:


X -> 3


Tehát X-et hozzárendeltük a 3-hoz. Ha például Kiss Pista nem írta meg a dolgozatot, akkor ő nem tartozik bele az értelmezési tartományba.


Természetesen meg lehet oldani azt is, hogy a teljes osztály legyen az értelmezési tartomány, ekkor viszont például lehet a {0;1;2;3;4;5} az értékkészlet, ahol azt az embert rendeljük a 0-hoz, aki nem írt dolgozatot.


Algebrai függvények esetén azon számok fogják az értelmezési tartományt alkotni, amelyekkel elvégezhetőek a függvény műveletei, például a gyök(x) függvény értelmezési tartománya: x>=0, mivel negatív számból nem tudunk gyököt vonni (úgy, hogy az eredmény valós lenne). Ez természetesen ekvivalens a fenti definícióval; x<0-hoz nem rendeltünk számot, x>=0-hoz pedig pontosan egyet, például az x=9-hez a gyök(9)=3-at.


*****


Szükségünk van a henger térfogatára, ami V(henger)=T(alaplap)*M, vagyis szükségünk van az alaplap területére és a testmagasságra. A testmagasságot megadták, M=12*(3/4)=9 cm.

Az alaplap egy kör, annak területe T(kör)=r*r*π, ahol r a sugár. A sugár az átmérő fele, vagyis itt r=4 cm, így a kör területe T(kör)=4*4*π=16π cm². Ezt szorozzuk a magassággal, így a henger térfogata: V=16π*9=144π cm³, ezt igény szerint lehet kerekíteni, ám érdemesebb lefelé, mivel ha felfelé kerekítenénk, akkor a valós üdítőmennyiségnél többet kapnánk; ajánlom a π=~3,14159-es kerekítést, ekkor a pohárban 144*3,14159=452,38896 cm³ üdítő található.

Felteszem, ha már folyadékról van szó, akkor literben kell megadni, ehhez azt kell tudnunk, hogy definíció szerint 1 liter = 1 dm³, tehát a fentit át kell váltanunk dm³-be; 452,38896 cm³ = 0,45238896 dm³ = 0,45238896 liter, tehát ennyi üdítőt töltöttek a pohárba.

2017. jún. 21. 14:11
 2/2 anonim ***** válasza:
az előttem válaszoló a második kérdést tökéletesen vázolta előre is köszönöm hogy nem nekem kellet az értelmezési tartományt pedig 1 mondatban úgy mondanám ,hogy a függvény ezen tartomáynon belül vesz fel értéket az x tengelyen pl: függvényed 1/x x nem lehet 0 tehát ÉT: R/x minden lehet az x csak 0 nem
2017. jún. 21. 17:10