Írjuk fel annak a körnek az egyenletét, amely áthalad az A(1,6) és a B(4,-5) pontokon, középpontja pedig az x tengelyre illeszkedik.
Valameddig eljutottam, de megakadtam valaki segítene?
2017. máj. 25. 20:26
1/6 anonim válasza:
Meddig jutottál el? Felírtad az AB szakasz felezőmerőlegesének egyenletét? Ezt kell megnézni, hogy hol metszi az x-tengelyt. Ez lesz a középpont.
Ennek, és valamelyik adott pontnak a távolsága a sugár.
Hol akadtál el?
2/6 anonim válasza:
Vagy paraméteres egyenletrendszerrel akartad megoldani?
Abban hol akadtál el?
Melyikhez kéred a segítséget?
3/6 anonim válasza:
Én úgy oldanám meg, hogy ugye a kör középpontja és az A illetve a B pont között azonos a távolság (sugár). Amelyik x koordináta mellett teljesül ez a feltétel, ott lesz kör középpontja. Ezt egyenletesen felírva: (xa-xk)^2+(ya-yk)^2=(xb-xk)^2+(yb-yk)^2 Ebből az yk kiesik mivel 0 az értéke. Ezt levezetve az xk-ra megoldást ad, ez lesz a kör középpontjának x koordinátája. Utána a kör egyenlete már nem hiszem, hogy gondot okozna.
4/6 A kérdező kommentje:
úgy próbáltam megcsinálni, hogy ugye mivel metszi az x tengelyt ezért a második koordinátája nulla. erre felírtam a két egyenletet : (1-u)'2 +(6-0)'=r' a másik pedig (4-u)' + (-5-0)'= r' és megakadtam, hogy két ismeretlenes, igazából vázlatba felrajzoltam, de nem tudtam kitalálni, hogy számolásban hogy induljak el
2017. máj. 25. 21:02
5/6 anonim válasza:
6/6 A kérdező kommentje:
igen, köszönöm szépen a gyors választ!
2017. máj. 25. 21:50