Ennek a kör egyenletével kapcsolatos feladatnak mi a megoldása?


Az alábbiról lenne szó:


x(a négyzeten) + y(a négyzeten) -√8x - √12y = 0



Van a műveletben két gyökös tag, és nem tudom, mit kezdjek velük. Ilyenkor hogyan tudom a műveletet visszaalakítani kör egyenletté (hogy leolvashassam a középpontot és a sugarat)?

Elképzelhető az is, hogy nem írható fel belőle a kör egyenlete,mert egy pontot jelöl, vagy nincs megoldás!



Előre is hálásan köszönöm a segítséget! :)



#matematika #kör egyenlete #koordináta gometria
2017. ápr. 5. 14:44
 1/3 anonim ***** válasza:
90%

Ugyanúgy, mintha nem gyökös tag lenne; azt tanultuk, hogy a zárójelbe az y-es és y-os tag fele megy, ami pedig oda megy, annak a négyzetét levonjuk, tehát ezt kapjuk:


(x-√8/2)^2 - (√8/2)^2 + (y-√12/2)^2 - (√12/2)^2 = 0


Használjuk a gyökvonás azonosságát:


√8/2=√8/√4=√(8/4)=√2

√12/2=√12/√4=√(12/4)=√3, a négyzetre emeléseket pedig könnyen el tudjuk végezni, így a kör egyenlete:


(x-√2)^2 + (y-√3)^2 = 5, tehát a kör középpontja C(√2;√3), sugara √5 egység.

2017. ápr. 5. 14:52
 2/3 anonim ***** válasza:
68%

Ja, még annyit, hogy az


(x-a)^2 + (y-b)^2 = c alakú egyenlet c>0 esetén mindig kört határoz meg, teljesen mindegy, hogy a;b;c egész, racionális vagy irracionális.

2017. ápr. 5. 14:55
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2017. ápr. 5. 18:22