Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az összeesküvés elméletekbe...

Az összeesküvés elméletekbe (vagy csak az azokkal kapcsolatos cikkekbe) van valami pszichológiai tényező, ami befolyásolja, hogy sok ember akár egyszeri elolvasás után is vakon higgyen az ilyen elméletekben?

Figyelt kérdés
Komolyan kérdezem, az ilyen leírt elméletekben mi van, hogy sok ember akár egyszeri elolvasás után vakon hinni kezd bennük, és sok embert ez évekig (akár életük hátralévő részében) foglalkoztatja is? Az ilyen cikkek elolvasása és tudomásul vétele után az emberek (már aki, elég sok ilyen van) lehülyézik a kételkedőket, és bármilyen ellenbizonyítékra fel tudnak hozni ismét s ismét ellenbizonyítékokat, akár a végtelenségig, és ha a másik fél (szkeptikus) megunja, akkor már jönnek a "tudtad hogy nekem van igazam" féle reakciók. Az ilyen elméletekbe van hasonló abból, ami a reklámokba lévő tudatalatti manipulációból van?
2017. febr. 23. 14:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ügyesen írják meg a cikkeket (már amelyiket), hogy az felkeltse az ember figyelmét, könnyen érthető legyen (lehet hogy már régen van tudományos cáfolata valami konteós marhaságnak, de egy tudományos hangvételű cikket nehezebben emészti meg az átlagember, ahhoz már gondolkozni is kell, illetve igényel némi alapismeretet), na meg ugye olyan reklámszövegeket nyomnak, hogy miféle titkos tudásról rántja le most a leplet... ez azért a legtöbb embernek hízelgő, hogy ha mást nem is ért el az életben, de legalább birtokába jutott valami olyan kivételes tudásnak, amivel mindenkit átvernek, de bezzeg ő mostmár tudja az igazságot, és máris kivételes embernek érezheti magát!
2017. febr. 23. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%

Volt már a kérdés és részletes elemzések születtek.

Miért nem olvasod el?

2017. febr. 23. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
2: esetleg egy link erről a kérdésről, ami tele van részletes elemzésekkel?
2017. febr. 23. 15:08
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

A kiírt kérdésed alatt!!!

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__7..

Itt, ahol most írunk egymásnak, az oldal alján. Csak kattintani kell.

2017. febr. 23. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy szöveg értelmezése két tényezőtől függ. A szöveg tartalmától (esetleg megfogalmazás módjától) és az olvasó előzetes ismereteitől. Ugyanazt a szöveget különböző emberek nagyon sokféle módon képesek értelmezni.

Az összeesküvés-elméletek ügyesen vannak fogalmazva, sok valódi ténnyel és sok ismeretet igénylő logikai csavarral (ami nem igaz, de erre nehéz rájönni). De csak azok fogják tényként értelmezni, akik előzetesen már sok más dologtól erre vannak beállva. Az ilyen embereket nemcsak egyszerű szöveggel is el lehet kábítani, de csak igen komoly pszichológiai ismeretekkel rendelkező ember (vagy ő se) képes őket eltéríteni vakon hitt elméleteiktől. Náluk egy akár primitív szöveg is újabb bizonyítéka vélt igazuknak.

2017. febr. 23. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezekkel az összeesküvéselméletekkel az a legnagyobb baj, hogy nagy részük igaz. Minden nap találkozol vele, ha bemész a boltba vásárolni. Úgy alakítják ki az üzletet, hogy a lehető legtöbbet vegyél és az összes árucikk csomagolása, felíratai is úgy vannak szándékosan megcsinálva, hogy vedd meg. Mikor volt, hogy csak egy akciós termékért mentél be a CBA-ba és nem vettél még 10 másik vackot ? :XD
2017. febr. 23. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
6: igen, erre még az is egy jó "trükk", hogy az alapvetőbb bolti árukat (tejtermékek, pékáru, édességek, húspult) ne tegyék közel egymáshoz, hogy a vevő körbejárja a boltot, és több finomságba akadjon bele közbe, ne csak abba amit venni szándékozott. Egyébként én itt nem arra akartam kilyukadni, hogy az összeesküvés elméletek hasonlóan működnek a bolti "trükkök"-höz, hanem arra, hogy van e valami hasonlóság a 2 manipulációi között, vagy hogy van e az összeesküvés-elméletes cikkekbe olyan manipuláció mint a kereskedelembe esetleg hogy hasonlóan működik e stb...
2017. febr. 23. 18:32
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Bár én nem vagyok szakértő, most mégis megpróbálkoznék egy amatőr elemzéssel.


A konteókban közös az, hogy bár nagyon sokrétűek és sok témát (szinten mindent) lefednek, a különböző politikai konteókat leszámítva a tudomány jelen állásával szemben állnak.


Javarészt a folyamat két módon kezdődhet:


-Valakiben felmerül egy kérdés.

-Valakinek valami problémája lesz.


Ha valakiben felmerül egy kérdés és arra választ szeretne, (pl. hogy lehet feloldani a relativisztikus paradoxonokat, mi az a fekete lyuk, mi az a dimenzió, hogy keletkezett az univerzum, az ember, mit lehet csinálni a vírusok ellen, stb stb.) viszont az ide vonatkozó tudományos válaszokat nem tudja megérteni, mert ezek a válaszok egyrészt előismereteket igényelnek, másrészt az rendkívül energiaigényes. A konteósok döntő részt maximum középiskolai végzettséggel rendelkeznek, vagy a szakterületükön kívül tesznek állításokat. (Mérnök az evolúcióról, bölcsész a kozmológiáról stb.) Mivel a komplex választ nem értik, előbb-utóbb szembe találják magukat valamilyen aktuális konteóval, ami a kérdésükre egy egyszerű, érthető választ ad, és a legtöbb ilyen helyen nem csak egy konteó van egy tudományterületről, hanem rengeteg. Innen pedig gond nélkül mehetnek tovább. A legtöbb esetben úgy hirdetik magukat, hogy választ adnak a tudósok által évtizedek óta vitatott kérdésekre egy rövid, maximum pár oldalas blogbejegyzés, fél órás videó segítségével, így az olvasó olyan illúziót kap, hogy az általa megszerzett tudás nemhogy egyenrangú, hanem értékesebb mint a tudományterület Phd kutatóinak tudása. A problémák esetén hasonló a folyamat, nem kap választ, vagy nem olyan választ, amit szeretne a tudományos közösségtől, ezért az egyszerűbb, könnyen emészthető konteós válaszokat fogadja el.


Az egész valláspótlékként működik, köré szerveződött közösséggel, bizonyos dogmaként kezelt feltételezésekkel.

2017. febr. 24. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Miért?

- közösség

- bennfentes tudás

- világmagyarázat, orientáció


Az összeesküvés elmélet közösséget teremt magányos emberek számára. Megtalálják egymást.


Az összeesküvés elmélet azt érezteti a befogadóval, hogy bennfentes tudásra tett szert, ért valamihez. Ezért leginkább olyanok hiszik el, akik valójában nem rendelkeznek semmilyen különleges ismerettel, nem kvalifikáltak.


Az ember törekszik a biztonságérzet elérésére és arra, hogy megfelelően tudjon orientálódni a világban. Amikor társadalmi szintű gáz van, tömeges elszegényedés, munkanélküliség, vagy egyéni problémák gyötrik az egyént, akkor megmagyarázza a világot a konspirációs teória, így csökkenti a bizonytalanságból eredő feszültséget.

2017. febr. 27. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!