Hogy kell ezeket a kör egyenletével kapcsolatos feladatokat megoldani?


1. Írd fel a kör egyenletét, ha a középpontja az (5;-2) pont és a sugara 3!


2. Írd fel a kör egyenletét, ha a középpontja a (-1;4) pont és a körvonal egy pontja a P (2;-3) pont!


3. Írd fel a kör egyenletét, ha egy átmérőjének a két végpontja az A (1;4) és a B (-7;-2) pontok!


4. Írd fel a kör egyenletét, ha a középpontja a (2;3) pont és érinti a 3x-2y=4 egyenletű egyenest!


Lehetőleg levezetve küldjétek el a megoldásokat, mert fontos, hogy megértsem! A tanár nem magyaráz el semmit, ha meg kérdezek, még ő van felháborodva... ...Így elég nehéz megérteni a dolgokat.

Előre is köszönöm a válaszokat!


2009. márc. 31. 22:13
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Függvénytábla elő:) Kör egyenletéhez képlet: (x-u)^2 + (y-v)^2 = r^2 (^2 = négyzeten)

Nah de mit is jelent ez? az x és y az marad ahogy van, mint ahogy egy rendes egyenletben szokott lenni:D

Az u a kör középpontjának első koordinátája (1. feladatban tehát az 5), v pedig a kör középpontjának második koordinátája (az 1. feladatban ez ugye -2), r pedig a kör sugara.

Behelyettesítesz : (x-5)^2 + (y+2)^2 = 9 Ezzel meg is van oldva az első feladat:)


Nézzük a másodikat:) Szóval, a középpont koordinátái megvannak, de a sugár nincs. De meg van adva a körvonal egy pontja. Ha ezt összekötjük a középponttal, megkapjuk a sugarat:) Ehhez azonban a két pont közötti vektor hosszát kell kiszámolnunk. Függvénytábla elő:D

Két pont távolsága = gyök alatt ((x2-x1)^2 + (y2-y1)^2)) (Az egész zárójeles rész a gyök alatt van!)

x2 a végpont első koordinátája (2. feladatban 2), x1 a kezdőpont első koordinátája (2. feladatban ez a -1), y2 a végpont második koordinátája (2. feladatban ez -3), y1 pedig a kezdőpont második koordinátája (2. feladatban 4)

Behelyettesítesz, és ha minden igaz gyök alatt 58 jön ki.

Nem számolok tizedestört értéket, mert a kör egyenleténél úgy is négyzetre kell emelnem, tehát a gyökjel eltűnik:)

Ezzel megkaptuk a kör sugarát, így már be tudunk helyettesíteni a képletünkbe, és az elsőhöz hasonló módon megcsináljuk.


Harmadik feladatnál hasonló a helyzet, de mindkét információt (a kör középpontját és a kör sugarát is) az adatokból kell kibányászni. Az átmérő két pontja közötti szakasz felezőpontja pont a kör középpontja. Függvénytábla elő:D Felezőpont koordinátái: X= (a1+a2)/2 és Y= (b1+b2)/2

A kör sugarát az előző feladathoz hasonlóan számolod ki, vagy a megadott két pont távolságának a FELÉT veszed -mert ugyebár a sugár az átmérő fele- , vagy rögtön a felezőpont és az egyik megadott pont közötti távolságot - ezzel rögtön a sugarat kapod-

Ezeket kiszámolod és behelyettesítesz az egyenletbe:)

2009. márc. 31. 22:44
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok. A negyediket jó nehéz lesz így magyarázni:(

Szóval tudni kell hozzá, hogy miből kapjuk meg egy egyenes egyenletét. Ehhez kell az egyenes normál vektora, és egy olyan pont koordinátái, amelyen átmegy az egyenes.

A képlet pedig: n1*x + n2*y = n1*x0 + n2*y0

(n1 és n2 a normálvektor koordinátái, x és y marad, mint kör egyenletnél, x0 és y0 pedig annak a pontnak a koordinátái, amelyen az egyenes átmegy.

Észre kell venni, hogy az egyenes normál vektorának hossza, az a kör sugara. Az előbbi képletből kibányászhatjuk, hogy a normál vektor koordinátái (3; -2). Egy vektor hosszát pedig így kaphatjuk meg: vektor hossza= gyök alatt (a1^2 + a2^2) (Az egész zárójeles rész a gyök alatt van, a1 és a2 a normál vektor két koordinátája. Így nekem gyök alatt 13 jön ki. Itt is hagyom a gyököt, kör egyenleténél úgy is eltűnik. Így már tudjuk a sugarat, a kör középpontja pedig meg volt adva. Már csak behelyettesítünk a képletbe:)

2009. márc. 31. 23:07
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Még mindig előző vagyok. Remélem jól csináltam (ha nem, akkor vki remélhetőleg kijavít) és tudtam segíteni. Írj h mennyire érted:)
2009. márc. 31. 23:08
 4/8 anonim ***** válasza:

És még mindig én... Szóval szerintem az első hármat jól csináltam, de a negyediket nagyon nem:DD Ahhoz ott egy rajzocska: [link]

Az addig oké, h az e egyenes egyenletéből kibányásszuk a normál vektorát (Tehát (3;-2)). Ez a normál vektor az f egyenes irányvektora. Ha ezt elforgatjuk, megkapjuk a az f egyenes normál vektorát. (Az elforgatás ugye úgy történik, h megcseréljük a koordinátákat, és az egyiket beszorozzuk -1-gyel. Tehát: (2;3))

Tehát meg van az f egyenes normál vektora, és az O pont, amin az egyenes átmegy. Ezzel már fel tudjuk írni az f egyenes egyenletét. (2x + 3y = 13) Ha a két egyenes egyenletét egy egyenletrendszerként megoldjuk, megkapjuk a metszéspontjuk koordinátáit (P pont ). Ez ugye az a pont lesz, ahol az e egyenes a körvonalhoz ér. Az O középpont és az így kiszámolt pont közötti vektor hossza megadja a sugarat. (úgy számolunk, ahogy a második feladatban.) Ez után már csak a kör egyenletét kell felírnunk.

2009. ápr. 1. 14:52
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a segítségedet, mindjárt neki is ülök értelmezni a dolgokat^^ Amúgy nekem a legtöbb geometriával kapcsolatos feladat azért nem megy, mert nem tudom hogy hogy kell nekiindulni. -_-"
2009. ápr. 1. 16:13
 6/8 A kérdező kommentje:
A 3. feladatnál a kör egyenletére neked is (x+3)^2 + (y-1)^2 = 34 jött ki?
2009. ápr. 4. 19:20
 7/8 A kérdező kommentje:
Lenne még egy kérdésem: a 4. feladatnál hogy jön ki az egyenes egyenleténél a 2x + 3y = 13? A 13-at nem értem, hogy miért annyi ^- ^"
2009. ápr. 4. 19:40
 8/8 anonim válasza:
Nem, a harmadik feladatban (x+3)^2+(y-1)^2=r^2=25 a végeredmény
2015. jún. 7. 20:59