A 2 és a 162 közé iktassunk három számot, úgy hogy az öt szám együtt egy számtani sorozat, egymást követő öt eleme legyen?

2017. máj. 23. 17:16
 1/1 Pelenkásfiú ***** válasza:

Legyen az első tag a 2.

a1 = 2

A 162 pedig az ötödik elem, mert hármat teszünk közé:

a5 = 162


Egy számtani sorozat esetén bármelyik tagot megkapod az alábbi képlettel:

a_n = a1 + (n-1) * d

vagyis:

a5 = a1 + 4*d


Helyettesítsük be, amit tudunk:

162 = 2 + 4d

Vonjunk ki mindkét oldalból kettőt:

160 = 4d

Osszuk 4-gyel mindkét oldalt:

d = 40


Tehát 40-el nagyobb minden következő elem:

2, 42, 82, 122, 162

2017. máj. 23. 17:20