Valaki eltudná nekem magyarázni a mértani és a számtani szorozatot?


Pl. Egy mértani sorozat harmadik tagja 12, ötödik tagja 3.Adja meg a sorozat első tagját.


Az a1 tagra 48 jött ki a megoldó kulcs alaplyán.



2017. máj. 8. 16:01
 1/4 anonim ***** válasza:

3.tag * d = 4. tag

4.tag × d = 5. tag


Ebből jön, hogy 3. tag × d × d = 5. tag

Mennyivel szorzod a 12-t, hogy 3-at kapj? 1/4-del.

1/4 = d×d

d=1/2


Visszafele nem szorozni kell vele, hanrm osztani. 2. tag 24

1. tag 48

2017. máj. 8. 16:42
 2/4 anonim ***** válasza:

korrekció:

mértani sorozatba eszedbe ne jusson d-ket írni, ahogy az 1. válaszadó írta, ugyanis a mértani sorozatnak nem differenciája, hanem hányadosa (q - quotiens) van.

2017. máj. 8. 21:47
 3/4 anonim ***** válasza:
Teljesen igazad van, kedves második! Első voltam. (matektanár, akinek nem jutott eszébe az a "q" betű) :)
2017. máj. 9. 20:48
 4/4 anonim ***** válasza:

még egy korrekció:

a q 0,5 vagy -0,5, hiszen a gyöközés után lehet negatív számról is beszélni; tekintettel arra, hogy a q<0 nem tiltott.

a lényeg: ebben az esetben is 48 a megoldás, de azért nem árt tudni, hogy két külön sorozatról beszélünk...

2017. máj. 9. 21:37